Kolejna akcja znakowania rowerów już w sobotę

5 sierpnia po raz drugi tego lata mysłowiczanie będą mogli bezpłatnie oznakować swoje jednoślady. Oznakowany, skradziony rower trudniej jest sprzedać oraz łatwiej odszukać. Akcja odbędzie się podczas półmetka wakacji w Parku Słupna.

Pierwszą okazją, przy której mogliśmy oznaczyć nasze rowery, była usytuowana w Mysłowicach 31 lipca premia lotna trzeciego etapu wyścigu Tour de Pologne. Podczas wspólnej zabawy w Kosztowach strażnicy miejscy i policjanci oznakowali aż 70 jednośladów. Zajmą się tym także w najbliższą sobotę w godz. 14-18 w Parku Słupna oraz 4 września na rynku i 10 września w Wesołej.

– Akcja polegać będzie na oznakowaniu roweru przez wygrawerowanie na nim niepowtarzalnego numeru oraz umieszczenie go w rejestrze oznakowanych jednośladów powadzonym przez komendę miejską policji. Dodatkowo rower zostanie oznakowany nalepką „Uwaga! Rower oznakowany” od zewnętrznej strony kierownicy lub w miejscu wskazanym przez właściciela. Po oznakowaniu rowerzysta otrzyma potwierdzenie przystąpienia do programu: plastikową kartę formatu dowodu osobistego – mówi rzecznik magistratu Kamila Szal.

– Znakowanie polega na wyryciu na rowerze specjalnych numerów. Naklejka jest natomiast dla złodzieja informacją, że jednoślad figuruje w policyjnej bazie danych. Gdy rower jest oznakowany, dane osoby, która go utraciła, są w naszej bazie i łatwo do niej trafić. Taki jednoślad trudniej sprzedać i łatwiej odszukać – tłumaczy sierż. szt. Michał Lisowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach. – Do znakowania stosujemy specjalny przyrząd zwany engrawerem, którym nanosimy na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków – dodaje.

W akcji mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie mieszkające na terenie naszego miasta. Nieletni mysłowiczanie będą mogli oznakować swoje jednoślady w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych – w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostanie wskazany jako jego użytkownik. Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz kartę gwarancyjną roweru lub dowód zakupu, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, trzeba jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania bezpieczeństwa.

Plakat UM

Komentarze