Jest 14 propozycji inicjatyw lokalnych

Na zabawę, rekreację, wolontariat, edukację, remonty i pomoc potrzebującym postawili mieszkańcy, którzy zdecydowali się zgłosić w magistracie swoje pomysły inicjatyw lokalnych. Nabór wniosków zakończył się 31 lipca. Wpłynęło aż 14 propozycji na łączną kwotę 900 tys. zł.

– Mieszkańcy i organizacje pozarządowe mieli wiele pomysłów na zmianę swojej okolicy. Wśród złożonych wniosków znalazły się m.in. zadania z obszaru sportowo-rekreacyjnego, zagospodarowanie i modernizacja terenów i placów zabaw, stworzenie pracowni multimedialnej czy studia dziennikarsko-filmowego. Pomysły dotyczyły również organizacji charytatywnego jarmarku i obchodów Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, stworzenia gier podwórkowych, budowy piramidy linowej czy promocji idei wolontariatu – wylicza Kamila Szal, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Teraz wydział rozwoju miasta ma 30 dni na wstępną weryfikację złożonych propozycji pod kątem ich terminowości oraz prawidłowości wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Następnym krokiem będzie powołanie zespołu ds. inicjatywy lokalnej, który dokona szczegółowej analizy złożonych propozycji. Decyzja o tym, które z nich spełniają wymagania formalne i będą realizowane w przyszłym roku, zapadnie w październiku.

Choć inicjatywa lokalna działa w Mysłowicach od 2015 r., dopiero teraz mieszkańcy zainteresowali się nią na poważnie. Dwa lata temu wpłynęły zaledwie trzy propozycje zadań, podobnie jak w ubiegłym roku. – Inicjatywa polega na współpracy mieszkańców czy organizacji pozarządowych z urzędem miasta. Każdy z podmiotów może zaoferować do realizacji zadania wkład finansowy, osobowy bądź rzeczowy. W praktyce może oznaczać to, że wnioskodawca usuwa stare urządzania placu zabaw i przygotowuje teren, a magistrat przeznacza środki finansowe na zakup nowych i je montuje – tłumaczy Szal. – W taki sposób zrealizowane zostały trzy zadania z 2015 r.: budowa placu zabaw przy ul. Różyckiego oraz przy Zespole Szkół Sportowych, a także monitoring boisk przy Gimnazjum nr 6 – dodaje.

Ubiegłoroczne zadania, czyli rewitalizacja parku w dzielnicy Wesoła, budowa monitoringu w Zespole Szkół Sportowych i modernizacja placu zabaw na terenie Przedszkola nr 13, są w trakcje realizacji. A nabór kolejnych wniosków już za rok.

Więcej o inicjatywie lokalnej dowiecie się stąd. Tutaj natomiast znajdziecie pełną listę zadań, które wpłynęły do urzędu miasta w tym roku.

Komentarze