Piłka nożna. Już za niespełna miesiąc start ligi

fot. ARAmedia

Prawdopodobnie w drugi weekend sierpnia wystartuje ZINA klasa okręgowa, w której zobaczymy Unię Kosztowy i Górnika 09 Mysłowice.

Wakacje dla piłkarzy w ostatnich latach są coraz krótsze. Ledwo skończył się sezon 2016/2017, a już za miesiąc rozpocznie się kolejny. To daje klubom wąskie pole manewru odnośnie do okresu przygotowawczego, sparingów oraz wzmocnień przed startem rozgrywek. W lidze okręgowej dla większości zawodników piłka nożna to hobby, które łączą z karierą zawodową, jest więc jeszcze trudniej przygotować ich do nowego sezonu w tak krótkim czasie. Na razie próżno szukać informacji o sparingach czy wzmocnieniach. Wszystko jest dogrywane w ostatniej chwili.

Podczas gdy prezesi, kierownicy i trenerzy myślą o przygotowaniach, Śląski Związek Piłki Nożnej postanowił zmienić, dość radykalnie, kilka punktów w regulaminie ramowym. Po pierwsze od nowego sezonu, od ligi okręgowej w dół, w meczu nie będzie musiał występować żaden młodzieżowiec (piłkarz nie starszy niż 21 lat). W poprzednim sezonie minimalna ilość zawodników młodzieżowych musiała być większa bądź równa dwóm na boisku. Po drugie zmiany. Dotychczas w trakcie spotkania można było wykonać cztery. Od tej pory, od czwartej ligi w dół, będzie można dokonać w sumie siedmiu zmian, ale tylko czterech w drugiej połowie. Dość radykalne podejście niektórych trenerów może spowodować zwiększenie ilości tzw. wędek podczas pierwszej połowy spotkania. Trzecią z najważniejszych nowości jest to, że piłkarze przed meczem nie będą musieli mieć przy sobie aktualnych badań lekarskich. Obecnie oświadczenie o zdolności do gry zawodników będzie podpisywał kapitan i trener lub kierownik drużyny.

Podczas tego samego posiedzenia ogłoszono skład grup poszczególnych lig. Mysłowiczan oczywiście interesuje, w której grupie znajdą się Unia Kosztowy i Kocina. Kosztowianie wzorem poprzednich lat wystartują w grupie pierwszej. Górnik 09 po awansie z A-klasy także dołączył do tej grupy, co daje nam powrót derbów Mysłowic. Oprócz miejscowych drużyn w ligowej stawce znajdują się: GKS II Katowice (spadkowicz), Iskra Pszczyna (spadkowicz), Krupiński Suszec (spadkowicz), Pogoń Imielin, Grunwald Ruda Śląska, Urania Ruda Śląska, LKS Łąka, Wawel Wirek, Podlesianka Katowice, AKS Mikołów, Sparta Katowice, Piast Bieruń, Sokół Wola (awans) i Ogrodnik Cielmice (awans).

Nowy sezon zapowiada się emocjonująco. Unia Koszowy tuż przed zakończeniem poprzednich rozgrywek zmieniła trenera, by dać impuls do awansu, którego nie udało się osiągnąć. Natomiast Kocina po mistrzowskim roku w A-klasie wraca do okręgówki i będzie walczyć o to, żeby tam pozostać. Głównymi pretendentami do awansu powinni być spadkowicze oraz wspomniani kosztowianie i rywal zza między, czyli Pogoń Imielin.

Komentarze