Nowa komenda PSP. Cenny czas i lepsze warunki pracy

Mysłowiccy strażacy przeprowadzili się już do nowej siedziby przy ul. Mikołowskiej i od niedawna mają lepsze warunki pracy. Mieszkańcy zyskują jednak dużo więcej – szybszy czas reakcji w momentach, w których każda minuta liczy się jak nigdy.

Podczas budowy nowej strażnicy nie obyło się bez komplikacji. Miesiąc temu pojawiła się informacja o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy CBA osób powiązanych z wykonawcą budowy w Mysłowicach, zewnętrzną firmą z Gliwic, w związku z podejrzeniem o wyłudzenie pieniędzy z programu operacyjnego na realizację wielu inwestycji budowlanych, w tym właśnie mysłowickiej komendy. Zatrzymania nie miały miejsca na terenie strażnicy ani nie dotyczyły jej pracowników. Mimo przeszkód budowa dobiegła końca, a strażacy przeprowadzili się na Mikołowską z mocno wysłużonych budynków przy ul. Strażackiej.

Tym samym rzadziej będą zdarzać się problemy z dojazdem, kiedy wóz strażacki na sygnale próbuje przedrzeć się przez zakorkowane skrzyżowanie Katowickiej, Oświęcimskiej i Krakowskiej, tracąc cenne minuty. – Siedziba nowej komendy pod względem lokalizacyjnym zapewnia szybsze i łatwiejsze dotarcie do południowych dzielnic Mysłowic, a także umożliwia lepsze połączenie z trasami szybkiego ruchu, jak A4 czy S1 – informuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy mysłowickiej straży pożarnej.

Budynek wyposażono m.in. w panele słoneczne, a elewację pokryto stalowym materiałem o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Na jej powierzchni po wystawieniu na działanie powietrza i deszczu samoczynnie pojawia się powłoka ochronna przypominająca wyglądem rdzę. – W jednym obiekcie znajdują się pomieszczenia techniczne i magazynowe, umożliwiające ich bardziej funkcjonalne wykorzystanie, np. stanowisko do czyszczenia samochodów bojowych i uzupełniania ich o środek pianotwórczy czy tzw. sorbenty (czyli substancje pochłaniające np. chemikalia czy oleje). Jest też stanowisko warsztatowe, na którym można dokonywać prac bez konieczności wystawiania samochodu na zewnątrz. W poprzedniej siedzibie nie można było wykonywać takich czynności wewnątrz budynku z uwagi na niskie i wąskie garaże – dodaje Chojnowski.

Dzięki nowemu obiektowi możliwe jest ustawienie wszystkich pojazdów w jednym miejscu. Do dyspozycji strażaków są teraz cztery samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód ratownictwa wodnego z dwiema łodziami oraz samochody operacyjne i logistyczne. Dodatkowo przy komendzie znajduje się budynek do ćwiczeń, w którym strażacy mogą ćwiczyć działania ratowniczo-gaśnicze oraz ratownictwo wysokościowe. Docelowo budynek do ćwiczeń wyposażony zostanie także w instalację i urządzenia umożliwiające symulację pożarów wewnętrznych garażu oraz mieszkania.

W siedzibie nowej komendy znajdują się również pomieszczenia zarządzania kryzysowego urzędu miasta oraz centrum zarządzania kryzysowego działającego przy stanowisku kierowania komendanta miejskiego.

Komentarze