Zobacz remizę i strażackie wozy podczas dnia otwartego janowskiej OSP

fot. OSP Mysłowice-Janów
fot. OSP Mysłowice-Janów

Zbliża się długi czerwcowy weekend, a wraz z nim różne wydarzenia dla mieszkańców naszego miasta. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Mysłowice-Janów zapraszają na dzień otwarty w remizie. W niedzielę 18 czerwca od godz. 13 do 18, bez względu na pogodę, będzie można zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje, oraz skorzystać z przeróżnych atrakcji.

– Organizujemy taki dzień, ponieważ jest to dobra okazja do przybliżenia mieszkańcom Mysłowic naszej działalności, budowania nowych i pogłębiania trwających relacji. Praktycznie każdego tygodnia dostajemy wezwanie do różnych akcji, więc często nas słychać i widać, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak wygląda nasza wolontaryjna praca „od środka”: to liczne przygotowania, szkolenia, ćwiczenia, zawody, pokazy, dyżury, obozy, cotygodniowe zbiórki czy też nabory do OSP i młodzieżowej drużyny pożarniczej – mówi Michał Nita, członek OSP Mysłowice-Janów.

Strażacy z janowskiej jednostki podkreślają, że ich działanie nie ogranicza się jedynie do akcji ratowniczo-gaśniczych, choć jest to jedno z głównych zadań. Od wielu lat prowadzą młodzieżową drużynę pożarniczą, zwiększają swoje kompetencje, prowadzą prelekcje w szkołach i przedszkolach. – Udział w tego rodzaju wolontariacie zarówno dorosłym, jak i młodzieży pomaga zdobyć wiele umiejętności przydatnych nie tylko w straży, ale także w życiu zawodowym i prywatnym – dodaje Nita.

Co czeka dzieci i dorosłych w niedzielę? Dzień otwarty został tak przygotowany, by pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie. Na gości czekać będą m.in. atrakcje pożarnicze, pokazy sprzętu, możliwość zobaczenia remizy, konkurencje sprawnościowe (ich przedsmak można zobaczyć tutaj), prezentacje oraz wykłady związane z bezpieczeństwem podczas wakacji czy spotkania ze specjalistami działającymi w WOPR, policji, ratownictwie medycznym oraz grupach poszukiwawczych. Będzie to również okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć zarówno przed, jak i w środku pojazdów strażackich czy wcielenia się na chwilę w rolę strażaka przez pokonanie toru przeszkód w pełnym umundurowaniu.

– Pragniemy jak najlepiej przysłużyć się mieszkańcom dzielnicy i miasta, by żyło się im bezpieczniej. Jednak wymaga to wiele trudu i przygotowań, dlatego tym bardziej cieszymy się na niedzielny dzień otwarty, liczymy na obecność mysłowiczan i miło wspólnie spędzony czas – podkreśla Grzegorz Gorączko, prezes OSP Mysłowice-Janów.

Nadesłano: OSP
Komentarze