Rusza rekrutacja do programu walki z otyłością dla mysłowiczan

fot. Pixabay

Urząd miasta wygrał konkurs na dofinansowanie zadania, które ma na celu stworzenie grupy wsparcia dla osób z otyłością. Rekrutacja do programu rozpocznie się 5 czerwca i potrwa 10 dni. Mieszkańcy, którzy wezmą w nim udział, będą mogli skorzystać z konsultacji z dietetykiem, lekarzem, trenerem czy rehabilitantem, a także z szerokiego wachlarza zajęć ruchowych. Program rozpocznie się w okresie wakacyjnym i zakończy w listopadzie. Kwota dofinansowania to ponad 48 tys. zł.

Otyłość jest najczęściej występującą współczesną chorobą cywilizacyjną. Do jej głównych przyczyn należą złe nawyki żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna. Jest ona czynnikiem ryzyka w rozwoju wielu chorób przewlekłych, jak choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, cukrzyca typu drugiego, nowotwory złośliwe, a w konsekwencji stanowi pośrednią przyczynę przedwczesnej niepełnosprawności oraz śmierci.

Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych wśród jego uczestników, zwiększenie ich aktywności fizycznej, a także stworzenie warunków przepływu i wymiany informacji oraz doświadczeń związanych z problemami i trudnościami, z którymi na co dzień spotykają się ludzie otyli. W projekcie weźmie udział nie mniej niż 10 i nie więcej niż 20 osób. Zakłada on stworzenie od jednej do dwóch grup wsparcia dla mysłowiczan z potwierdzoną otyłością.

Realizacja programu rozpocznie się od indywidualnych konsultacji dietetycznych, z których każda obejmie przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, ułożenie ogólnego indywidualnego planu żywieniowego, ułożenie diety na minimum siedem dni oraz wykonanie analizy składu ciała.

W ramach planowanych działań przewiduje się przeprowadzenie spotkań grup wsparcia, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Tematami spotkań będą między innymi: jak walczyć z otyłością, normy żywienia, zasady prawidłowego żywienia, substancje i środki dodawane do żywności, zasady czytania etykiet na produktach spożywczych oraz choroby żywieniowozależne.

Program przewiduje również grupowe spotkania z wykwalifikowanym trenerem, które będą miały charakter teoretyczno-praktyczny (jak dobierać ćwiczenia, jak ćwiczyć, żeby schudnąć). Ponadto planuje się organizację warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy będą mogli we własnym gronie omówić swoje kulinarne doświadczenia i problemy związane ze zdrowym gotowaniem.

Każdy uczestnik otrzyma karnet wejść na basen oraz do klubu fitness. W ramach treningów interpersonalnych przewiduje się stworzenie indywidualnego planu treningowego dla każdego z nich. Dodatkowo planuje się zorganizowanie jednodniowej wycieczki w Beskid Śląski z przewodnikiem. Program zakłada również zajęcia nordic walking.

Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do wszystkich mieszkańców Mysłowic w wieku od 35 do 60 lat, którzy mają potwierdzoną otyłość bez względu na płeć i status społeczny. Jak powszechnie wiadomo, dla osób odchudzających się niezwykle ważne jest wsparcie ze strony bliskich albo innych ludzi borykających się z podobnym problemem.

Nadesłano: UM
Komentarze