Pierwszy Dzień Seniora już jutro na rynku

Mysłowice stawiają na integrację międzypokoleniową i aktywizację seniorów. Wyjątkowym wydarzeniem, zwracającym uwagę na potrzeby osób starszych, będzie pierwszy Dzień Seniora organizowany na rynku 20 maja o godz. 14.

Wstępem do Dnia Seniora są konkursy adresowane do dzieci i młodzieży. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych przygotowują prace plastyczne w corocznym konkursie „Mysłowice moich marzeń”, w którym w tym roku odpowiedzą na pytanie „Jak pomóc seniorom?”. Młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna w konkursie „Zostań prezydentem Mysłowic” również przygotuje odpowiedź na to pytanie, ale w formie prezentacji multimedialnych. Konkursy mają uzmysłowić młodym ludziom, jak ważni są seniorzy i jak cenne są ich miłość, dobroć i życiowe doświadczenie.

Pierwszy mysłowicki Dzień Seniora rozpocznie się koncertem orkiestry pod batutą Mirosława Kaszuby i występami artystycznymi utrzymanymi w klimacie lat 70. oraz prezentacją prac plastycznych seniorów. W trakcie wydarzenia osoby starsze będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań medycznych i porad dotyczących m.in. bezpiecznych zachowań oraz samoobrony. W tym dniu zostaną rozdane również „Koperty życia” oraz nowe „Informatory medyczne”, w których seniorzy mogą znaleźć przydatne dla siebie informacje. Święto upłynie pod znakiem lat 70. ubiegłego stulecia. Będzie m.in. zabawny pokaz mody retro prezentowanej przez emerytów oraz zabawa taneczna.

Dzień Seniora w Mysłowicach będzie integrował pokolenia, społeczności i środowiska. Ponadto będzie okazją do zwrócenia uwagi mieszkańców na problemy seniorów i zainteresowania ich losem. Organizatorzy chcą zachęcić wszystkich starszych mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu i zawarcia nowych znajomości. – Zależy nam na społecznej integracji międzypokoleniowej i aktywizowaniu osób powyżej 60. roku życia – stwierdza prezydent Edward Lasok. – Z jednej strony organizujemy Dzień Seniora, a z drugiej przeprowadzamy konkursy dla dzieci i młodzieży, by zwrócić uwagę młodszych osób na potrzeby starszych. Mysłowice dążą do likwidacji barier społecznych i włączenia wszystkich pokoleń w aktywne życie miasta. Taka postawa jest niezwykle ważna, bo z każdym rokiem wzrastać będzie liczba seniorów nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce – dodaje.

W ramach integracji międzypokoleniowej młodzież będzie służyła starszym radą i pomocą w obsłudze smartfonu, tabletu itp. Seniorki zajmą się natomiast uczeniem młodych m.in. dziergania na drutach, a seniorzy pokażą, jak grać w kapsle i cymbergaja.

– Zapraszamy wszystkich seniorów na mysłowicki rynek 20 maja – mówi Antoni Lasota, przewodniczący Mysłowickiej Rady Seniorów. – To będzie niezwykłe wydarzenie, podczas którego my, seniorzy, będziemy integrować się nie tylko ze sobą, ale również z młodszymi pokoleniami.

Plakat UM

Nadesłano: UM
Komentarze