Od ponad pół wieku pomagają niewidomym

fot. ARAmedia
fot. ARAmedia

To już 60 lat, odkąd w naszym mieście działa terenowe koło Polskiego Związku Niewidomych. Na 11 maja zaplanowane są uroczyste obchody tego pięknego jubileuszu, które finansowo wsparł urząd miasta, a współorganizuje Mysłowicki Ośrodek Kultury.

– Do naszego koła należy ok. 100 osób z pierwszą i drugą grupą inwalidzką. W większości są to ludzie starsi, nasz najbardziej wiekowy członek liczy sobie 95 lat, ale nie brakuje i młodszych – mówi Anna Macek, która już od 18 lat przewodniczy mysłowickiemu kołu PZN i podkreśla, jak istotne dla niewidomych i niedowidzących jest to stowarzyszenie. – Spotykamy się w każdy poniedziałek i czwartek w naszej siedzibie przy ul. Katowickiej 2. Wszyscy członkowie mogą tu liczyć na pomoc, zarówno w załatwianiu rozmaitych spraw urzędowych, jak i prywatnych. Organizujemy także prezentacje sprzętu rehabilitacyjnego, zapraszamy firmy optyczne, tak by każdy miał możliwość zasięgnięcia istotnych dla ludzi niewidomych informacji. Wspólnie też świętujemy, np. podczas symbolicznej kolacji wigilijnej – dodaje.

Kolejna okazja do świętowania i podsumowania 60-letniej działalności nadarzy się już 11 maja. O godz. 12.30 w kościele Mariackim zostanie odprawiona msza w intencji wszystkich byłych i obecnych członków mysłowickiego koła PZN oraz ich rodzin. O godz. 14 w MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7 odbędzie się natomiast uroczystość, podczas której koło opowie o swojej ponad półwiecznej historii i wręczy odznaczenia swoim przyjaciołom, czyli ludziom, którzy na co dzień wspierają jego działania. Nie zabraknie też występów artystycznych i poczęstunku.

Komentarze