Druga edycja MBO: wpłynęło 10 propozycji zadań

W drugi poniedziałek maja zakończył się nabór propozycji zadań do realizacji w ramach drugiej edycji Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Osiem projektów dotyczy obszaru sportowo-rekreacyjnego, a pozostałe dwa zadbania o estetykę przestrzeni miejskiej oraz czyste powietrze. To na razie wstępna lista zadań, która poddana zostanie weryfikacji formalnej. Ta zakończy się 11 sierpnia.

MBO realizowany jest w Mysłowicach od ubiegłego roku. Wówczas mieszkańcy wybierali zadania do realizacji spośród 24, które przeszły formalną weryfikację. Zwyciężył projekt „Utworzenie parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy i budową wieży widokowej”, który otrzymał 2 457 głosów i jest na etapie projektowania.

Druga edycja MBO przyniosła 10 propozycji zadań na łączną kwotę ponad 7 mln zł. Podobnie jak w roku ubiegłym przeważają projekty z obszaru sportowo-rekreacyjnego, jak utworzenie skwerów, placów zabawowych, skateparku czy boiska. Zgłoszono również dwa zadania o typowo ogólnomiejskim charakterze: „Pogromcy bazgrołów” oraz „Oczyszczacze powietrza dla mysłowickich przedszkolaków”. Co jednak ważne, magistrat wciąż czeka na zadania, które wnioskodawcy mogli nadać pocztą, zatem ostateczna liczba zgłoszonych projektów może ulec zmianie.

Zadania zgłoszone na tym etapie przejdą weryfikację, której celem jest wyeliminowanie tych, które z przyczyn formalnych nie będą mogły zostać zrealizowane, np. znajdują się na gruncie, który nie jest we władaniu miasta, w wyznaczonym przez wnioskodawcę miejscu planowana jest inna inwestycja itp. Ostateczna lista zadań, które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców, znana będzie 15 września.

W MBO do dyspozycji mieszkańców jest okrągły milion złotych. Oznacza to, że wygra zadanie lub zadania, które uzyskają największą liczbę głosów mieszkańców i zmieszczą się w powyższej kwocie. Z obecnej listy projektów tylko cztery wyczerpują dostępne środki w całości, pozostałe zadania, zgodnie z deklaracją wnioskodawców, warte są mniej niż 1 mln zł.

Listę zgłoszonych dotąd zadań sprawdźcie tutaj.

Nadesłano: UM
Komentarze