fot. UM

Jeszcze w tym roku były hotel Gościniec może stać się własnością Mysłowic. 10 marca wojewoda śląski wydał zarządzenie w sprawie udzielenia prezydentowi warunkowej zgody na nabycie nieruchomości. Przed miastem skomplikowana procedura jej przejmowania, a w przyszłości generalny remont, by stworzyć tam mieszkania komunalne.

– Budynek przy ul. Krakowskiej 14 jest własnością Katowickiego Holdingu Węglowego. Mysłowice od kilku lat czyniły starania, by przejąć tę nieruchomość nieodpłatnie i przeznaczyć na mieszkania komunalne. Niezbędna była jednak zgoda wojewody śląskiego, a ta została właśnie wydana – tłumaczy Kamila Szal, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Teraz KHW musi wykreślić hipoteki obciążające nieruchomość oraz uzyskać zgodę urzędu skarbowego na jej zbycie w zamian za swoje zaległości z tytułu podatku od towarów i usług. Potem gmina podpisze umowę ze Skarbem Państwa, co skutkować będzie przejęciem Gościńca przez Skarb Państwa.

– Po drodze jest jeszcze kilka niewiadomych i spraw niezależnych od nas, ale zbyt długo o to walczyliśmy, by teraz odpuścić. Ponadto przejęcie tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa nie da nam jeszcze statusu właściciela, co oznacza, że nie będziemy mogli przeprowadzać żadnych remontów, a już będziemy ponosić koszty z tytułu utrzymania budynku – podkreśla prezydent Edward Lasok.

Po udzieleniu zgody przez radę miasta wojewoda będzie musiał wydać kolejne zarządzenie, tym razem pozwolenie na przejęcie nieruchomości przez miasto w drodze darowizny. Dopiero wówczas, po podpisaniu aktu notarialnego, Mysłowice staną się pełnoprawnym właścicielem budynku przy Krakowskiej 14.

Źródło: UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię