15. edycja MBP za nami

1 kwietnia na trasach wokół Promenady odbył się ostatni, siódmy bieg Młodzieżowych Biegów Przełajowych.

Przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: roczniki ’08, ’09, ’10 i młodsze, roczniki ’06 i ’07, roczniki ’04 i ’05 oraz roczniki ’01, ’02 i ’03. Dla każdej kategorii były prowadzone osobne klasyfikacje dziewcząt i chłopców oraz dobrane odpowiednie dystanse. Do ostatecznej klasyfikacji organizatorzy brali sześć z siedmiu najlepszych wyników poszczególnych biegaczy.

W gronie najmłodszych najlepiej wypadła Zuzanna Szmatloch (SP7), która wygrała trzy z siedmiu biegów i uzbierała najwięcej punktów. Na drugim miejscu zameldowała się Zuzanna Jaroń, a na trzecim Lena Zamojska (obie z Bytomia). Wśród chłopców równych sobie nie miał Wojciech Perek z Bytomia, który wszystkie biegi ukończył na podium. Srebrny medal powędrował do Kajetana Ochota (SP1), a brązowy do Maksyma Bednarza (SP10).

W drugiej kategorii zwycięstwo odniosła Iga Patalong (SP16). Srebro powędrowało do Sary Kupczak (Bytom). Można tylko przypuszczać, że gdyby nie absencja w dwóch biegach Aleksandry Jagiełło z Bytomia, to końcowa klasyfikacja wyglądałaby inaczej. Spośród pięciu biegów, w których brała udział, wygrała trzy i dwa razy kończyła na drugim miejscu, co w ogólnym rozrachunku dało jej trzecie miejsce. Także z Bytomia jest zwycięzca rywalizacji chłopców. Tomasz Czubak raz kończył na trzecim miejscu, trzy razy na drugim i trzy razy na pierwszym. Na drugim stopniu podium stanął Borys Neumann (Piekary Śląskie), a na trzecim Dawid Roter (SP15).

Karolina Kuchnia (SP6) w kolejnej kategorii wzięła udział tylko w sześciu biegach i wszystkie wygrała, nie musząc się martwić o końcową klasyfikację. Obok niej miejsca na podium wywalczyły Oliwia Zimoląg (Bytom) oraz Maja Klimczak (ZSS). Jeszcze większym hegemonem okazał się Mateusz Domagała (SP10), który wygrał wszystkie siedem biegów. W walce o drugie miejsce lepszy okazał się Szymon Morcinek (Imielin) przed Wojciechem Korycińskim (Bytom).

Wśród gimnazjalistek pierwsze miejsce zdobyła Natalia Zakrzewska (G1), która pięć razy była druga i dwa razy pierwsza. Drugie miejsce przypadło Agacie Kowalskiej (Bytom). Tak samo jak w drugiej kategorii, na trzecim miejscu uplasowała się zawodniczka, która gdyby wzięła udział we wszystkich zmaganiach, mogłaby wygrać. Karolina Łozińska (Bytom) cztery razy kończyła bieg na pierwszym miejscu i raz na drugim. Wyrównaną rywalizację chłopców wygrał Dawid Surma z Katowic, na drugim miejscu uplasował się Wojciech Mękal (G3), a na trzecim Adrian Romberg (Bytom).

Klasyfikację drużynową wśród podstawówek całkowicie zdominowała Szkoła Podstawowa nr 1, która zgarnęła wszystkie trzy puchary, natomiast wśród gimnazjów najlepsze było Gimnazjum nr 3. Uroczyste wręczenie wszystkich nagród odbędzie się 22 kwietnia o godz. 11 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bończyka.