Bezpłatna szczepionka uchroni twoją córkę przed rakiem szyjki macicy

fot. Pexels
fot. Pexels

Wszystkim dziewczynkom urodzonym w 2003 r., które mieszkają w Mysłowicach, przysługują darmowe szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy. Szczepienia odbywać się będą w szkołach gimnazjalnych na terenie naszego miasta, a ich termin wyznaczono na początek kwietnia.

– Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony. W trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Można bardzo łatwo się nim zakazić i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Na szczęście istnieje sposób, by zapobiec jego wystąpieniu: profilaktyczne szczepienia, które zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych zalecane są dziewczętom w wieku 11-14 lat – tłumaczy Paulina Pitrowska z fundacji Unia Bracka odpowiedzialnej za akcję w naszym mieście.

Od trzech lat w Mysłowicach prowadzony jest program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego, który finansuje urząd miasta. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy z nich to spotkania edukacyjne dla młodzieży z rocznika 2003 oraz edukacyjno-informacyjne dla ich rodziców. Drugi to bezpłatne szczepienia dla dziewcząt.

W razie nieobecności uczennic w szkole w dniu szczepienia istnieje możliwość zaszczepienia się w placówkach Unii Brackiej, która jest realizatorem programu. Należy tylko wcześniej umówić się na konkretny termin pod numerem telefonu 32 240 10 65.

Plakat promujący akcję

Komentarze