40 kamer w 28 lokalizacjach. Miasto ogłosiło przetarg na system monitoringu

fot. Pixabay

Jak pokazała listopadowa debata, według mysłowiczan receptą na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście jest rozbudowana sieć monitoringu. Urząd miasta właśnie ogłosił przetarg na wdrożenie Inteligentnego Mysłowickiego Monitoringu Miejskiego, w skrócie IM³. Będzie się on składał się z 40 kamer zainstalowanych w 28 lokalizacjach oraz dwóch punktów mobilnych.

Jednak to jeszcze nie czas na hurraoptymizm. Prace nad systemem monitoringu ciągle się opóźniają. Podczas debaty o bezpieczeństwie prezydent Edward Lasok obiecywał 27 punktów monitoringu do połowy 2017 r. Tymczasem termin składania ofert zaplanowano na 22 marca, a jak mówi rzecznik magistratu Kamila Szal, prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie kwietnia poznamy wartość inwestycji oraz wykonawcę. – Pierwsze cztery punkty monitoringu powstaną w ciągu dwóch miesięcy po akceptacji dokumentacji po podpisaniu umowy z wykonawcą. Pozostałe 24 lokalizacje powstaną w ciągu kolejnych czterech miesięcy. Planowany termin wdrożenia i utrzymania monitoringu przypada na lata 2017-2023 – informuje Szal.

Cała inwestycja ma kosztować niespełna 5 mln zł. Obejmie ona zaprojektowanie i wykonanie pełnego systemu monitoringu wraz z jego utrzymaniem i analizą zdarzeń. – Punkty z 40 kamerami zostaną zamontowane w 28 lokalizacjach w mieście i skierowane m.in. na ulice, wiadukty, przystanki, place zabaw czy tereny przy szkołach. Ponadto dwa mobilne punkty będą służyły do obserwacji imprez masowych oraz wybranych lokalizacji bez stałych punktów – tłumaczy Kamila Szal.

Docelowo centrum monitoringu ma się znajdować w nowej siedzibie straży pożarnej, jednak do czasu, nim zakończy się jej budowa, obraz z kamer obserwować będą strażnicy miejscy. – W centrum powstanie tzw. ściana wizyjna, czyli miejsce obsługi czterech monitorów wraz z komputerem i dodatkowe trzy stanowiska. Będzie również możliwość dostępu do monitoringu z komendy miejskiej policji oraz straży miejskiej – mówi rzecznik urzędu miasta.

Komentarze