Sportowe podsumowanie roku

fot. MOSiR
fot. MOSiR

Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń sportowych związanych z naszym miastem. Nie obyło się bez druzgocących porażek oraz ważnych zwycięstw.

STYCZEŃ

Judocy przez cały rok zdobyli masę, a nawet ogrom medali. Najważniejszymi z nich w pierwszym miesiącu mijającego roku były te z mistrzostw Śląska juniorów i młodzików w Bielsku-Białej. Najlepszymi w naszym województwie byli Filip Kocima i Alicja Gowarzewska, srebro wywalczyła Dominika Nowicka, a na najniższym stopniu podium stanęli Karolina Hulin i Bartłomiej Witkowski. Swoje przygotowania do rundy wiosennej rozpoczęły wszystkie trzy kluby piłkarskie, a Silesia Volley walczyła w pierwszej lidze, wygrywając i przegrywając po dwa mecze.

LUTY

W drugim miesiąc 2016 r. odbył się po raz 44. Cross Mysłowicki. W kategorii junior młodszy najlepsza była Milena Pyka, a na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Drąg. Zawodnicy UKS Judo w swojej rodzimej dyscyplinie oraz w ju-jitsu zdobyli ponad 50 medali. Wyniki lutowych sparingów nie napawały optymizmem kibiców Górnika 09 oraz Górnika Wesoła, dobrze w przedsezonowych sprawdzianach wypadła za to Unia Kosztowy.

MARZEC

W marcu Alicja Lewandowska wywalczyła srebrny medal w Pucharze Polski juniorek i juniorów w judo. Jej imienniczka Alicja Gowarzewska odniosła podwójną wiktorię w Otwartym Pucharze Polski juniorów i młodzików. Na tych samych zawodach brąz wywalczył Filip Kocima. Reprezentanci Shoguna Mysłowice zdobyli cztery medale w mistrzostwach Polski w kickboxingu. Srebro wywalczyli Artur Borkowski i Sebastian Nadolski, a brąz Kamil Brożyna i Daniel Walasiak. Podopieczne mysłowiczanina Aleksandra Matusińskiego zdobyły srebrny medal halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Portland w sztafecie 4×400 m. Siatkarki Silesii Volley po play-offach zostały sklasyfikowane na ósmym miejscu w tabeli pierwszej ligi.

KWIECIEŃ

W Braks Mysłowickiej Lidze Futsalu kolejny raz mistrzami zostali zawodnicy Aresztu Śledczego w Mysłowicach. W mistrzostwach Polski w judo Alicja i Adrian Lewandowscy zdobyli brązowe medale w kategorii juniorskiej. Mysłowiczanin Marcin Weiner został wybrany na prezesa Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. Na początku drugiego kwartału Silesia Volley z powodu braku funduszy wycofała się z rozgrywek pierwszej ligi. Kocina i Górnik Wesoła notowały coraz gorsze wyniki, honoru mysłowickiego futbolu bronili zawodnicy Unii Kosztowy.

MAJ

Michał Włodarczyk, mysłowiczanin reprezentujący Akademię Medyczną w Katowicach, zdobył brązowy medal w biegu na 110 m przez płotki na Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. W maju dowiedzieliśmy się także, że w naszym mieście nie powstanie strefa kibica na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Powód? Wygórowane żądania finansowe Polsatu. Górnik 09 i Górnik Wesoła spadły odpowiednio do A-klasy i ligi okręgowej.

CZERWIEC

Damian Berłowski, zapalony cyklista z Mysłowic, potrzebował zaledwie sześciu dni na pokonanie rowerem 760-kilometrowej trasy z naszego miasta na Hel. Stabilnie swoje przygotowania do nowego sezonu rozpoczęła Unia Kosztowy. Kocina po spadku zaczęła sprowadzać nowych zawodników, a w Górniku Wesoła działo się coraz gorzej.

LIPIEC

Zespół z Wesołej niestety nie zgłosił się do rozgrywek ligi okręgowej. Przynajmniej na rok klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Drużyna seniorska nie istnieje, a młodzieżowe bardzo silnie współpracują z Górnikiem 09. Wielu piłkarzy przeszło do sąsiednich klubów. Unia Kosztowy i Kocina bardzo efektownie przeszły przez rundę przygotowawczą do nowego sezonu.

SIERPIEŃ

Piłkarze z Kosztów i Piasku zaczęli rozgrywki z wysokiego „C”. Obie drużyny zgodnie wygrały wszystkie swoje mecze. Silesia Volley poznała swoje przeciwniczki w drugiej lidze. Na ten moment do grupy, w której występują mysłowiczanki, było zgłoszonych 10 zespołów. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro podopieczne trenera Matusińskiego wywalczyły siódme miejsce w sztafecie 4×400 m. W sierpniu zakończyły się cyklicznie organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Mysłowicki Ośrodek Kultury i PKO BP imprezy „Podwórko się bawi”, które propagowały sportowy tryb życia.

WRZESIEŃ

W tym miesiącu odbyła się ciekawa impreza pod nazwą „Nightskating”. Rolkarze przemierzali ulice naszego miasta nocą, przy okazji wspierając w walce z nowotworem oka małego Tymona. Silesia Volley rozegrała towarzyski turniej w ramach przygotowań do nowego sezonu, a młodsze siatkarki wzięły udział w Memoriale im. Stanisława Padlewskiego cyklicznie organizowanym w naszym mieście. Unia Kosztowy i Górnik 09 na koniec września znajdowały się na szczycie tabel w swoich ligach.

PAŹDZIERNIK

Wicemistrzynią Polski młodzików w judo została Alicja Gowarzewska. W październiku odbył się 24. Memoriał im. Jerzego Chromika, wybitnego mysłowickiego średniodystansowca. Po raz pierwszy w historii męska drużyna piłki ręcznej z Mysłowic wystartowała w rozgrywkach drugiej ligi. Niestety debiutanci w pierwszym meczu przegrali. Słaby start zanotowały siatkarki Silesii Volley, które przegrały pierwsze trzy mecze nowego sezonu. W tym miesiącu oficjalnie dowiedzieliśmy się, że utytułowana lekkoatletka Tina Matusińska zakończyła zawodową karierę sportową. Unia Kosztowy troszkę

spuściła z tonu, a Kocina gromiła kolejnych rywali.

LISTOPAD

Maciej i Mateusz Krzewscy zdobyli mistrzostwo Polski, a Zbigniew Daniel i Jacek Sobczyk Puchar Polski w turystycznych rajdach samochodowych. Obie załogi reprezentują Automobilklub Mysłowicki. Radek Kwietniewski na Pucharze Świata w Rumi zdobył dwa srebrne medale w armwrestlingu. Po trzech porażkach z rzędu Silesia Volley odniosła pięć kolejnych zwycięstw. Unia Kosztowy miesiąc skończyła na drugim miejscu w tabeli, natomiast Górnik 09 nie zostawiał cienia szans swoim rywalom, aplikując im po osiem, sześć czy pięć bramek.

GRUDZIEŃ

W ramach mysłowickiego programu wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży wyróżniono sportowców, którzy będą otrzymywać od 100 do 200 zł miesięcznie do końca bieżącego roku szkolnego. Na Słupnej otworzono szkółkę łyżwiarską, do której można uczęszczać dwa razy w tygodniu. Reprezentanci UKS Judo w minionym roku zdobyli aż 479 medali. Większość z nich to medale z rodzimej dyscypliny sportu, a 136 pochodzi ze zmagań w ju-jitsu. Unia Kosztowy ukończyła rundę jesienną na drugim miejscu w tabeli, a Górnik 09 Mysłowice jako niepokonana drużyna okupuje miejsce lidera w A-klasie, co zwiastuje rychły powrót do okręgówki.

Komentarze