Drugie życie kina Znicz? Jest szansa na dofinansowanie

fot. UM

W 2014 r. roku się nie udało, ale miasto nie odpuszcza i znów złożyło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie przebudowy, remontu i zakupu wyposażenia do kina Znicz. Odnowienie obiektu pozwoli włączyć go w szlak technicznych zabytków kultury.

Kino Znicz powstało w 1962 r. i cieszyło się ogromną popularnością jako ośrodek kulturalny dla mieszkańców południowych dzielnic Mysłowic. Z czasem, z powodu złego stanu technicznego, braku środków na bieżące remonty i modernizację obiektu, aktywnie działająca placówka musiała ograniczyć swą ofertę. Obecnie tradycję tego miejsca kultywują głównie członkowie grupy Wieczory Filmowe, raz w miesiącu zapraszając mysłowiczan na projekcje kultowych dzieł kinematografii.

Na szczęście jest szansa, żeby losy Znicza odmienić i dać filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury w Brzezince nowe życie. – Nasz projekt dotyczy remontu sali widowiskowej, garderób, holu będącego jednocześnie miejscem działań edukacyjno-warsztatowych, pracowni kinooperatora wraz z umożliwieniem dostępu dla zwiedzających i przeprowadzania prelekcji oraz zakupu doposażenia – wylicza rzecznik magistratu Kamila Szal. Wszystko to ma kosztować nieco ponad 616 tys. zł, z czego dofinansowanie ma stanowić blisko 80%, czyli ok. 493 tys. zł. – Jeśli dostaniemy dotację i wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizację inwestycji planujemy na okres od marca do końca grudnia 2017 r. – dodaje.

Remont wnętrz placówki będzie uzupełnieniem planowanej termomodernizacji, która zakłada naprawę elewacji zewnętrznej, dachu, wymianę drzwi zewnętrznych, okien oraz ogrzewania, czyli przebudowę istniejącej kotłowni. Na dofinansowanie tych działań miasto złożyło z kolei wniosek o środki unijne. Na decyzję musimy jednak poczekać do końca stycznia. – Z uwagi na doskonale zachowaną salę i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat 60. Znicz ma ogromny potencjał, co daje nam możliwość przeobrażenia go w „kino kultowe” i włączenia w szlak technicznych zabytków kultury – podkreśla Kamila Szal.

Źródło: UM

Komentarze