Wierni z całego świata odwiedzą Mysłowice

fot. ARAmedia

Wydarzenia na tak dużą skalę mysłowiczanie chyba nie pamiętają. Między 25 a 31 lipca na ulicach naszego miasta spotkamy kilka tysięcy obcokrajowców, którzy przyjeżdżają, by celebrować Światowe Dni Młodzieży.

O tym, że 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce, w Krakowie, papież Franciszek poinformował, kończąc swoją wizytę w Brazylii w 2013 r. Mysłowice, jako miasto bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą Małopolski, szybko zostały włączone w organizację tego religijnego festiwalu, zapoczątkowanego przez Jana Pawła II w 1985 r. i skupiającego młodych katolików z całego świata, którzy raz na dwa-trzy lata spotykają się, by wspólnie się modlić. Będą to drugie ŚDM w Polsce po organizowanych w Częstochowie w 1991 r. Prócz Krakowa Franciszek odwiedzi także m.in. sanktuarium na Jasnej Górze i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Zaczęło się od utworzenia w magistracie specjalnego zespołu, który miał zaplanować przebieg ŚDM w mieście. Później była mobilizacja mieszkańców przez parafie do przyjmowania pielgrzymów i odświeżenie dworca PKP. W tej chwili Mysłowice są już praktycznie gotowe na przyjęcie ponad 4,5 tys. gości m.in. z tak odległych państw, jak Filipiny, Indie, Sierra Leone, RPA, Urugwaj, Panama czy USA. – Nie pamiętam tak dużego przedsięwzięcia na terenie miasta. To spore wyzwanie, za którym, jestem pewien, przyjdzie również ogromna satysfakcja. Mogę powiedzieć, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tego wydarzenia – podkreśla prezydent Edward Lasok.

Pielgrzymi przyjadą 25 lipca i zamieszkają z mysłowiczanami, którzy zgłosili taką chęć, w ich domach, a także w 16 szkołach w różnych dzielnicach miasta. – W przygotowaniach uczestniczy 200 wolontariuszy i gospodarzy parafialnych, rzesza osób działających z ramienia miasta, personel szkół, w których nocują pielgrzymi, pracowników Mysłowickiego Ośrodka Kultury czy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – wylicza ks. Sebastian Lewandowski odpowiedzialny za organizację całego przedsięwzięcia. – Mysłowiczanie są gościnni. Pod swój dach przyjmą 1 600 pielgrzymów z całego świata, choć jeśli znajdą się jeszcze chętne rodziny, to sprawa jest otwarta. Wyżywieniem zajmują się restauratorzy z Mysłowic. Jesteśmy w stanie sobie ze wszystkim organizacyjnie poradzić na poziomie naszego miasta i to robi wrażenie – dodaje duszpasterz.

Jedną z takich rodzin, które zdecydowały się na przyjęcie w swoim domu pielgrzymów, są państwo Jochemczykowie z Kosztów. – Kiedy tylko usłyszeliśmy w kościele, że do naszego miasta przyjadą zagraniczni pielgrzymi i trzeba ich ugościć, zdecydowaliśmy się od razu – mówi Iwona Jochemczyk. – Córka przez lata uczyła się hiszpańskiego oraz angielskiego, który z mężem i synem też trochę znamy, więc o żadnej barierze językowej nie było mowy, wręcz przeciwnie, uznaliśmy, że to świetna okazja, by podszlifować język w praktyce. Naszym zadaniem będzie zapewnienie hiszpańskojęzycznym gościom noclegów i śniadań, ale poza tym cała rodzina włączyła się w wolontariat na czas ŚDM. Córka będzie np. służyła pielgrzymom pomocą w punkcie informacyjnym organizowanym przez miasto czy pełniła rolę przewodnika w lokomotywie, która będzie zabierała ich na wycieczkę z rynku do Trójkąta Trzech Cesarzy – dodaje.

– Wielkie powitanie gości zaplanowaliśmy 26 lipca o godz. 16 na rynku, gdzie czekać będą na nich koncert orkiestry Happy Big Band, występy teatralne, pokazy śląskich tańców czy integracyjne zabawy. Nie zabraknie również części kulinarnej, w której każdy będzie mógł spróbować najlepszych regionalnych potraw – tłumaczy rzecznik magistratu Kamila Szal.

Między 27 a 29 lipca w Parku Słupna rozbrzmiewać będzie Festiwal Młodych. Zagrają i zaśpiewają liczni finaliści Międzynarodowego Konkursu dla Solistów i Zespołów Tworzących Współczesną Muzykę Chrześcijańską „Non-stop CCM”. W tych dniach nieczynne będzie kąpielisko. Tuż po festiwalu, w ostatni weekend lipca, basen ponownie zostanie otwarty. – Miasto zapewni również transmisję wszystkich wydarzeń związanych z przybyciem papieża. Każdy uczestnik ŚDM w naszym mieście obejrzy na żywo w Parku Słupna powitanie Ojca Świętego, jego wizytę na Wawelu, spotkanie papieża z młodzieżą na krakowskich Błoniach oraz drogę krzyżową. Dodatkowo każdy pielgrzym otrzyma anglojęzyczny informator, w którym znajdzie krótką historię Mysłowic, ciekawe miejsca i zabytki. Zostaną także uruchomione specjalne linie autobusowe, które pozwolą naszym gościom swobodnie przemieszczać się po mieście – mówi Kamila Szal.

Ponadto w siedmiu mysłowickich parafiach będą się odbywały katechezy dla pielgrzymów w ich ojczystych językach: polskim, angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. O możliwość duchowego przygotowania do spotkania z Ojcem Świętym zadbają kościoły pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela na Bończyku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum, Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach, Matki Bożej Częstochowskiej w Kosztowach, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego w Janowie, św. Jacka w Morgach oraz Nawiedzenia NMP w Brzezince.

Ogromnym wyzwaniem dla miasta będzie zapewnienie pielgrzymom bezpieczeństwa. Miejskie służby już od dawna szkolą się i przygotowują do tego przedsięwzięcia. – ŚDM zabezpieczać będą wyłącznie mysłowickie służby: policja, państwowa i ochotnicza straż pożarna oraz straż miejska. Dworzec PKP będzie dodatkowo monitorowany, w tym także poprzez zwiększone patrole mundurowych. Podobnie placówki, w których będą zakwaterowani pielgrzymi – zapewnia Szal. Dużym wsparciem w tej kwestii była również pomoc finansowa wojewody śląskiego, który przekazał miastu ponad 100 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostały na zapewnienie bezpieczeństwa, sanitariaty, transport oraz sprzątanie miasta.

O to, by komunikacja z Krakowem przebiegała bezpiecznie i sprawnie, obiecują też zadbać Stalexport Autostrada Małopolska wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zgodnie z zawartym między nimi porozumieniem, w przypadku szczególnie wysokiego natężenia ruchu na autostradzie A4 relacji Katowice-Kraków oraz w zależności od sytuacji na pozostałych drogach, przejazd w wybranych kierunkach na jednym lub dwóch placach poboru opłat może być darmowy albo płatny tylko częściowo. Na czas ŚDM przywrócona zostanie też zwykła organizacja ruchu na tym odcinku A4. Trwający remont nawierzchni autostrady zostanie wstrzymany.

Podczas wydarzeń centralnych w Krakowie również nie zabraknie mysłowickiego akcentu. W chórze ŚDM zaśpiewa mieszkaniec i radny naszego miasta Karol Berger. – Już w zeszłym roku pojawiła się informacja o tym, że departament muzyki ŚDM będzie kompletować chór. Niestety na dwa pierwsze terminy przesłuchań nie mogłem pojechać, o kolejnych zapomniałem, ale w końcu pojawił się ostateczny termin. Szukano głosów męskich, ja śpiewam tenorem, więc postanowiłem pojechać na przesłuchania i tak za Bożym palcem się stało, że dostałem się – tłumaczy Karol Berger. Zaznacza też, że w przesłuchaniach wzięło udział ponad 2 tys. osób, także z zagranicy. – Mamy w swoich szeregach dwóch Francuzów, Amerykankę i Ukrainkę – dodaje. Chór pierwszy raz zaśpiewa podczas uroczystości otwarcia ŚDM 26 lipca, następnie 28 lipca w czasie mszy z Ojcem Świętym, 30 lipca w trakcie koncertu uwielbienia oraz 31 lipca na mszy posłania kończącej ŚDM w Krakowie. – Nasi dyrygenci, m.in. Adam Sztaba czy Gabriela Gonsior, wyciskali z nas siódme poty podczas prób, żeby uwielbienie ukazało żywy charakter Kościoła. Chodzi głównie o repertuar. Chór kojarzy się nam z muzyką klasyczną, ale tutaj pokażemy, jak Duch Święty potrafi czynić cuda, aby nie tylko ucho zyskało, ale i dusza, bo o modlitwę tutaj chodzi – mówi mysłowiczanin.

24 lipca Karola Bergera czeka jeszcze koncert z zespołem niemaGOtu, którego twórca Kuba Blycharz skomponował hymn ŚDM ,,Błogosławieni miłosierni”. – Śpiewamy na rynku w Krakowie od godz. 17.30 w ramach Mercy Festiwal, więc kto może, niech przybędzie posłuchać przedsmaku ŚDM. Każdemu też na ten czas życzę, aby owocnie go przeżył. Nieważne czy w Krakowie, czy przed telewizorem – zaprasza Berger.

Do ŚDM przygotowuje się także Centralne Muzeum Pożarnictwa, które między 25 a 31 lipca wydłuży godziny otwarcia i będzie zachęcać zagranicznych gości do odwiedzin w swoich murach ekspozycjami wystawionymi przed wejściem do placówki. Pielgrzymi mogą oczywiście liczyć na znających ich języki przewodników. Czynne dłużej będzie również Muzeum Miasta Mysłowice, a wstęp do placówki będzie bezpłatny.

Plakat UM

Komentarze