fot. MOKSiR Chełmek

W pierwszą sobotę lipca odbędzie się nie lada gratka dla fanów spływów kajakowych. Z inicjatywy Moniki i Jacka Parisów każdy chętny będzie mógł wziąć udział w spływie Flis na Przemszy. Początek tego wyjątkowego wydarzenia będzie miał miejsce przy Trójkącie Trzech Cesarzy. Ideą spływu jest ukazanie walorów przyrodniczych, kulturowych, gospodarczych i turystycznych Przemszy.

Data spływu nie jest przypadkowa, bo 2 lipca przypada 85. rocznica wodowania statku Katowice na Przemszy. Będzie to również okazja, by uczcić pamięć jego budowniczego Andrzeja Sapoka oraz marynarzy i flisaków pływających po Przemszy i Górnej Wiśle. Inicjatorzy wydarzenia, Monika i Jacek Parisowie, to z kolei wszystkim znane małżeństwo z Mysłowic, które w ubiegłym roku popłynęło kajakiem z Mysłowic do Paryża.

– Do Przemszy mam ogromny sentyment, bo przecież pamiętam, jak się w niej kąpaliśmy, jak odbywał się nią transport. Mój rodzinny dom stał nie dalej niż 80 m od brzegu tej rzeki. To wspaniałe wspomnienia i życzyłbym sobie, by choć po części mogły wrócić – mówi Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Kajakarze pokonają 27,5 km (24 km Przemszą i 3,5 km Wisłą). Każdy, kto chciałby wziąć udział w spływie, a nie dysponuje własnym sprzętem, będzie miał możliwość wypożyczenia go. Organizatorzy zapewniają również transport wszystkich uczestników z Bobrku (ul. Nadwiślańska 150) do miejsca rozpoczęcia spływu oraz powrót. Nad bezpieczeństwem czuwać będą przewodnicy, instruktorzy i ratownicy, pod opieką których odbędzie się cały spływ. Koszt udziału we flisie wynosi 60 zł (wynajem sprzętu, transport, ubezpieczenie).

– Chcielibyśmy pokazać ogromną siłę Przemszy. To przecież niegdyś żeglowna rzeka, którą transportowano towary. To właśnie stąd płynęli flisacy do Gdańska – podkreśla Jakub Stonawski, prezes Klastra Górnej Wisły.

Program flisu 2 lipca:

  • 7.30 – wyjazd uczestników autokarem z parkingu obok Domu Ludowego w Bobrku przy ul. Nadwiślańskiej 150,
  • 9.00 – uroczyste rozpoczęcie flisu przy Trójkącie Trzech Cesarzy, Sosnowiec/Mysłowice. Ok. godz. 16 zakończenie flisu w miejscowości Bobrek (gmina Chełmek) przy kapliczce (3,5 km Wisły),
  • 16.30 – polowa msza święta przy kapliczce. Biwak z ogniskiem i poczęstunkiem przy Domie Ludowym.

Inicjatorami wydarzenia są Monika i Jacek Parisowie z Mysłowic, a wspierają ich: Klaster Górnej Wisły, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Ogólnopolski Program Polska 3.0, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, stowarzyszenie Kajaki na Skawie, samorządy Mysłowic, Sosnowca, Jaworzna, Chełmka, sołtys i Rada Sołecka w Bobrku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu i Mysłowicach, Zagłębiowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna Mysłowice, Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrku, Gorzowie i Dziećkowicach oraz Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80.

Zapisy i informacje: MOKSiR w Chełmku, moksir@chelmek.pl, tel. 601 661 771 lub 33 846 12 96. Więcej szczegółów znajdziecie także na stronie wydarzenia na Facebooku.

Nadesłano przez: UM Mysłowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię