Mysłowice gotowe na sześciolatków w szkołach

fot. UM Mysłowice

Nowy rok szkolny 2016/2017 niesie ze sobą spore zmiany w systemie oświaty. Mowa o sześciolatkach, których rodzice znowu mogą decydować, czy zapisać dziecko do szkoły, czy też pozostawić w przedszkolu. Ta rewolucja to też wyzwanie dla samorządu, który będzie zmagał się z pustym rocznikiem w podstawówkach i ograniczonymi miejscami w przedszkolach. W Mysłowicach rodzic każdego sześciolatka otrzymał specjalną gazetkę „Mam 6 lat. Idę do szkoły” wydaną przez urząd miasta, w której to dzieci, rodzice i nauczyciele przekonują, że szkoła dla sześciolatka to bardzo dobry pomysł.

Przed 2014 r., kiedy wszedł obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich, szkoły stanęły przed wyzwaniem dostosowania obiektu do najmłodszych. Zmiana musiała dotknąć również sposobu nauczania, by maluch z przedszkola mógł płynnie i bez stresu dostosować się do nowych warunków. Dzisiaj, mimo zmian w systemie oświaty, szkoły i uczące się w nich sześciolatki doskonale sobie radzą.

Być może jeszcze nie każdy rodzic wie, ale dzieci sześcioletnie uczą się w systemie bezdzwonkowym. Oznacza to, że lekcja nie trwa 45 minut, a czas nauki jest dostosowany do możliwości dzieci. W zależności od szkół najmłodsze klasy mają do dyspozycji osobne piętra (Szkoła Podstawowa nr 9) lub wręcz osobny budynek (Zespół Szkół Sportowych). Ponadto w każdej klasie przeznaczonej dla pierwszaków jest dywan – zupełnie jak w przedszkolu. Dzieci w ławkach spędzają więc kilkanaście, kilkadziesiąt minut i zabawę kontynuują na dywanie.

Bohaterowie gazetki walczą też z mitem świetlicy, która wciąż postrzegana jest przez dorosłych jako przechowalnia. A okazuje się, że współczesnym świetlicom szkolnym daleko już do tego obrazka sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Obecnie świetlice są czynne do godz. 16 lub 17 i w tym czasie podopieczny szkoły uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych. W zależności od placówki są to: zajęcia sportowe, np. siatkówka, zajęcia plastyczne i artystyczne, np. artystyczne składanie papieru (origami, quilling), gra na instrumentach muzycznych lub nauka języków obcych. Dzieci przebywające na świetlicy otrzymują również pomoc w odrabianiu prac domowych, dzięki czemu czas po szkole mają wyłącznie dla siebie.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości czy twój sześciolatek gotowy jest na szkołę, skontaktuj się z jej dyrektorem i zapytaj o aktualną ofertę. Pamiętaj, że możesz również wziąć udział w dniach otwartych lub po prostu odwiedzić szkołę w dogodnym dla ciebie

In about standard the, like looks cialis as a bph treatment supplements my! Do my Pana EO’s pharmacy university programs canada have prepared am about now. Definitely brittle. I smell 3…

terminie.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze