Budowa DTŚ Wschód wspólnie z Katowicami

fot. Shutterstock

W 2013 r. decyzję o rozbudowie średnicówki podjęły trzy miasta: Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno. Prace miały zacząć się w latach 2016-2017. Z początkiem tego roku Katowice również zainteresowały się inwestycją i stawiają warunki.

Niewątpliwie rozbudowa Drogowej Trasy Średnicowej na wschód przez Mysłowice w kierunku Sosnowca i Jaworzna jest bardzo ważnym projektem drogowym dla całej aglomeracji, a wspólnie opracowany przebieg trasy ma być najbardziej korzystny dla mieszkańców. Dostrzegły to również Katowice. „Zwracam się z prośbą o przekazanie informacji dotyczących efektu działań podejmowanych z Państwa strony dla jednoczesnej DTŚ Wschód i przebudowy al. Roździeńskiego od węzła drogowego z ulicami Dudy-Gracza i Dobrowolskiego (wlot i wylot z tunelu) do węzła drogowego z ul. Murckowską” zapytuje prezydent Katowic Marcin Krupa. Nie omieszkał też przypomnieć prezydentom Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna, iż „skutecznie działania w tej sprawie warunkują kontynuację dalszych czynności dotyczących realizacji inwestycji”, co wywołało sporo kontrowersji wśród urzędników pracujących już nad projektem.

Dodatkowo okazało się, że Katowice chcą, aby DTŚ w stronę Mysłowic przebiegała ul. Krakowską, a w Mysłowicach ul. Katowicką zamiast – jak to było dotychczas ustalone – ul. Bagienną, co miało zapewnić wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Mysłowic, a co jest kluczową kwestią tej inwestycji dla naszego miasta. Katowicom natomiast bardzo zależy na rozwiązaniu problemu korkującego się rozjazdu na al. Roździeńskiego, stąd nacisk, aby do projektu włączyć węzeł DK86 i DK79, gdzie przecinają się al. Roździeńskiego, ul. Murckowska oraz Bagienna.

W reakcji na takie przedstawienie sprawy na początku lutego doszło do spotkania włodarzy wszystkich czterech miast. Prezydenci Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Jaworzna zgodnie uznali, że rozbudowa DTŚ na wschód nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli na al. Roździeńskiego w Katowicach dalej będą powstawały uciążliwe korki. Rezultatem tego spotkania było podpisanie porozumienia w sprawie wspólnego przygotowania dokumentacji do decyzji środowiskowej ws. budowy DTŚ Wschód oraz opublikowanie stosownych komunikatów.

Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno poinformowały o powołaniu specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie szukanie rozwiązania problemów komunikacyjnych związanych m.in. z węzłem DK86 i DK79 oraz znalezienie innych funduszy zewnętrznych, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na odcinku al. Roździeńskiego od węzła drogowego z ul. Dudy-Gracza i Dobrowolskiego (wjazd i wyjazd z tunelu) do węzła drogowego z ul. Murckowską w Katowicach.

Komentarze