Znamy zasady Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego

Zespół powołany w celu opracowania regulaminu Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego zakończył swoją pracę. MBO nabrał zatem realnego kształtu i od początku przyszłego roku rozpoczną się intensywne działania wdrażające to nowoczesne narzędzie. W najbliższych dniach każdy mieszkaniec będzie mógł zapoznać się z jego szczegółowymi zasadami.

Budżet obywatelski polega na wydzieleniu części środków z miejskiego budżetu i przeznaczeniu ich na zadania zaproponowane przez samych mieszkańców. Dalej już wszystko w ich rękach! Realizowane są bowiem te pomysły, które uzyskały największą liczbę głosów. Budżet obywatelski jest zatem mechanizmem partycypacji obywatelskiej – narzędziem, które umożliwia mieszkańcom realne współdecydowanie o wydatkowaniu części środków z miejskiego budżetu.

Zespół ds. Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego składający się z ponad 20 osób – mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rady miasta, rad dzielnic i urzędników – powołany został w drugiej połowie września i przez blisko trzy miesiące pracował nad szczegółowymi zasadami MBO. Spotkania zespołu miały charakter otwarty, zatem mógł uczestniczyć w nich każdy, kto chciał współtworzyć MBO.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem już od 1 marca 2016 r. każdy mieszkaniec Mysłowic, który ukończył 15 rok życia, będzie mógł złożyć propozycję zadania do realizacji w ramach MBO. A sześć miesięcy później, czyli 1 września, poznamy wstępną listę zadań, które wezmą udział w głosowaniu. Wygrywa oczywiście to, które zbierze największą liczbę głosów od mieszkańców Mysłowic.

W pierwszej połowie stycznia zakończą się prace nad budową strony internetowej, za pomocą której możliwe będzie złożenie elektronicznego formularza z propozycją zadania oraz oddanie głosu. To również wtedy poznamy kwotę, która będzie do dyspozycji mieszkańców. Z końcem października jasne już będzie, które i ile zadań zrealizowanych zostanie w 2017 r.

Mysłowicki Budżet Obywatelski to kolejne rozwiązanie, które da ci, drogi czytelniku, jeszcze większą możliwość decydowania o zmianach w twoim otoczeniu, w twoim mieście!

Masz pytania? Napisz, zadzwoń: mbo@myslowice.pl, tel. 32 317 11 78. Facebook: www.facebook.com/MBO.lubie.to.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze