fot. itvm.pl

W związku z zatruciami tlenkiem węgla mysłowiccy strażacy interweniowali już w tym roku kilkukrotnie. Co zrobić, żeby nie paść ofiarą czadu?

Bogumił Stoksik: Sezon grzewczy w pełni. Co zrobić w kwestii ogrzewania, żeby móc czuć się bezpiecznie w swoim domu?

St. kpt. mgr Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach: Przede wszystkim trzeba zadbać o właściwy przegląd i stan przewodów kominowych, pieców grzewczych i instalacji gazowych. W tym celu należy przestrzegać okresowych przeglądów urządzeń i instalacji przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę, kompetencje i uprawnienia. Ważną sprawą jest kwestia wentylacji, napływu świeżego powietrza. Nawet piec gazowy czy kominek potrzebują dopływu świeżego powietrza do prawidłowego funkcjonowania. Piece gazowe również wymagają czyszczenia oraz sprawdzania stanu technicznego elementów i połączeń z instalacjami. Stan techniczny przewodów kominowych jest również istotny: przez uszkodzony przewód kominowy do pomieszczeń, w których mogą przebywać ludzie, szczelinami przedostaje się dym, niepełne produkty spalania i tlenek węgla.

Mysłowiccy strażacy interweniowali już w tym roku kilkukrotnie w związku z zatruciami tlenkiem węgla. Często zdarzają się takie sytuacje?

Z początkiem sezonu grzewczego zaczynają się interwencje związane m.in. z pomiarami tlenku węgla. Często jesteśmy wzywani do potwierdzenia obecności tlenku węgla w mieszkaniu, używamy wówczas specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Czasami są to wezwania, podczas których stwierdzamy obecność czadu, a czasami nie. W tym roku odnotowaliśmy sześć interwencji, podczas których wykryliśmy obecność tlenku węgla – cztery osoby, w tym jedno dziecko, zostały zabrane do szpitala. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w okresie, gdy zaczynają się chłodne wieczory i noce. Zamykamy wtedy szczelnie okna i drzwi, aby chronić się przed zimnem i zostawiamy włączone piece gazowe, kominki czy też inne piece węglowe i dochodzi do sytuacji zagrożenia. Brak dopływu świeżego powietrza powoduje wytwarzanie się tlenku węgla w pomieszczeniu, w którym zachodzi proces palenia.

Jakie są objawy zatrucia czadem? Jak się w takiej sytuacji zachować?

Tlenek węgla potocznie zwany czadem daje różne objawy zależne od jego ilości w powietrzu. Przyjęło się, że tlenek węgla zabija. Owszem, jest bezwonnym i bezbarwnym zabójcą, który w dużych dawkach może doprowadzić do szybkiej śmierci. Jednak człowiek nieświadomie podtruwany tlenkiem węgla w niewielkim stężeniu przez dłuższy czas może zaobserwować objawy podobne do grypy. Naukowo potwierdzono, że długotrwałe podtruwanie tlenkiem węgla może doprowadzać do osłabienia pamięci, upośledzenia psychicznego, utraty łaknienia czy czucia w palcach. W przypadku zaobserwowania objawów podtrucia tlenkiem węgla należy jak najszybciej wyjść z pomieszczenia, w którym się źle poczuliśmy, oraz ewakuować innych lokatorów na zewnątrz obiektu lub w miarę możliwości otworzyć okna i drzwi, zapewniając możliwość przewietrzenia pomieszczeń i natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.

Czy dobrym rozwiązaniem są tzw. czujki? Na co należy zwracać uwagę przy ich zakupie?

Tak, czujki są dobrym zabezpieczeniem określanym mianem niewielkiej inwestycji w wielkie bezpieczeństwo. Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy oferujący czujki tlenku węgla o wadliwej jakości. Zdarza się też, że nawet najlepsza czujka, ale źle zainstalowana, może nie zadziałać. Wszelkie informacje na temat montażu czujek znajdują się w opakowaniach i należy ich przestrzegać. Kolejną sprawą są same czujki. Tu należy pamiętać, że nawet najlepsze mają swoją żywotność – zwróćmy na to uwagę i poczytajmy na ten temat w internecie. Niektórzy producenci występują do Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej o uzyskanie opinii technicznej na temat danej czujki. Należy jednak pamiętać, iż taka opinia jest udzielana dla konkretnego modelu. Opinie dostępne są na stronach producentów lub dystrybutorów czujek. Pamiętajmy również, że czujka dymu a czujka tlenku węgla to nie to samo i nie należy ich ze sobą mylić. Czujka dymu nie wykryje tlenku węgla. Są na rynku czujki, które wykrywają zarówno dym, jak i tlenek węgla, ale jest to wyraźnie zapisane w dokumentacji. Czasami niskiej jakości czujki generują fałszywe alarmy, a co za tym idzie, nie zadziałają wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię