Mysłowice wspólnie dla środowiska: ekogra, konsultacje, warsztaty, edukator

We wrześniu rusza akcja informacyjno-edukacyjna „Mysłowice są eko!”. Ty też bądź i włącz się w zaplanowane działania.

Jest już wiele miast na świecie, w których wszystko to, co wytworzymy, jest powtórnie wykorzystywane, a energię czerpie się w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych. Do tego ogranicza się emisję dwutlenku węgla do atmosfery poprzez stosowanie napędu hybrydowego czy wodorowego w samochodach, nie wspominając już o segregacji śmieci na kilkanaście rodzajów odpadów. Brzmi to zapewne dość abstrakcyjnie, ale nawet z najprostszych rozwiązań nie byłoby żadnego pożytku, gdyby nie świadomość i chęć zaangażowania mieszkańców.

Wrzesień w Mysłowicach będzie czasem, kiedy o ekologii będzie głośno. Jeżeli nie wiesz, dlaczego warto rozsądnie gospodarować wodą i energią, nie znajdujesz powodu, dla którego powinieneś segregować odpady i nie widzisz związku pomiędzy twoimi zakupami a ochroną środowiska, to najwyższy czas, by to zmienić.

– Cieszy mnie fakt, że jesteśmy już na tyle świadomi, by w ogóle rozmawiać o ekologii. Bo jeżeli nie widzi się problemu, to też się o nim nie dyskutuje. Współpraca z ambasadą Szwecji i wiele rozmów z przedstawicielami tego kraju uświadomiły mi, że musimy działać na tym polu szerzej i głośniej. Nic od razu się nie wydarzy, bo do tego potrzebna jest ciężka praca nas wszystkich, ale niech będzie to pierwszy krok – zaznacza Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

Urząd miasta na realizację akcji chce pozyskać środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Decyzja o dofinansowaniu powinna zapaść do końca sierpnia tego roku.

Kulminacja wszystkich wydarzeń i zaplanowanych atrakcji przypadnie na zbliżający się wrzesień. Akcję ekologiczną otworzą konsultacje z mieszkańcami, które odbędą się na platformie internetowej www.konsultacje.myslowice.pl między 1 a 15 września. Urzędnicy o ekologię zapytają także młodzież w mysłowickich szkołach. Głównym celem konsultacji będzie poznanie opinii mieszkańców na temat dbania o środowisko, dowiedzenie się, w jaki sposób to robią lub co może zrobić samorząd, by działania ekologiczne mogły być jeszcze prostsze.

O ekologii sporo dowiedzą się także uczniowie mysłowickich szkół – wybrane zostaną zaproszone na specjalne ekowarsztaty, które odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury. Ośrodek Działań Ekologicznych Źródło podpowie, w jaki sposób i po co rozsądnie gospodarować wodą i energią w domu, nauczy odpowiedzialnych zakupów oraz będzie przestrzegać przed rosnącą górą śmieci.

Współpracę nawiązano także z Krajową Agencją Poszanowania Energii, dzięki czemu podczas dwóch dni w drugim tygodniu września mysłowiccy uczniowie oraz mieszkańcy będą mogli odwiedzić energetyczny autobus, który zaparkuje w centrum miasta. W mobilnym centrum dostępnym od godz. 9 do 16 odbywać się będą 20-minutowe warsztaty mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej ich uczestników.

Głównym punktem akcji „Mysłowice są eko!” będzie gra internetowa, w którą zagramy pod adresem www.ekowyzwanie.pl. Zabawa rozpocznie się 14 września i polegać będzie na udzielaniu odpowiedzi lub wykonywaniu zadań wskazanych w grze. Podczas dwóch tygodni jej trwania pojawi się aż 50 pytań lub zadań do zrealizowania. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów. A jest o co walczyć, bo nagrodą główną będzie rower o wartości co najmniej 1 000 zł, a nagrodami dodatkowymi nagrody rzeczowe o wartości 500 zł i 300 zł. Małe upominki czekają jednak na każdego, kto zdobędzie przynajmniej 5 punktów. Rejestracja uczestników rozpocznie się już 7 września i przewidziana jest dla osób od 13 roku życia.

Ważnym elementem akcji będzie również bezpłatny kwartalnik „Ekoedukator”, z którego dowiemy się m.in. o segregacji odpadów, ekożywności, jak zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, wody oraz zużycie prądu, a także jakie artykuły kupować, aby pozostać w zgodzie z naturą. Publikacja zawierać będzie również wiele przydatnych informacji, takich jak rozszyfrowanie znaków i certyfikatów, które znajdują się na opakowaniach produktów oraz mnóstwo ciekawostek ekologicznych.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze