Zlikwidowano jedną z największych nielegalnych fabryk papierosów w Polsce

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej weszli na teren nielegalnej fabryki papierosów znajdującej się w Mysłowicach i na gorącym uczynku zatrzymali pięć osób.

Zabezpieczyli 1,5 mln gotowych papierosów oraz 3 tony krajanki tytoniowej. Wstępne straty Skarbu Państwa oszacowane zostały na kwotę 3,5 mln zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Katowicach.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w wyniku wielomiesięcznej pracy operacyjnej ustalili, że na terenie Śląska działa zorganizowana grupa przestępcza, która  zajmuje się przemytem papierosów do krajów Unii Europejskiej.

Przeprowadzona 27 lipca realizacja doprowadziła do zatrzymania pięciu osób – w tym obywatela Rumunii – związanych z produkcją i dystrybucją nielegalnych papierosów. Sprawcy byli całkowicie zaskoczeni i nie mieli czasu na jakąkolwiek reakcję.

W trakcie przeszukania pomieszczeń w jednej z hal zabezpieczono dwie profesjonalne maszyny do produkcji papierosów o wartości 2 mln zł oraz dwie maszyny służące do paczkowania papierosów o wartości 1,2 mln zł. Według opinii specjalistów wydajność tylko jednej maszyny wynosiła do 1 mln papierosów w ciągu ośmiu godzin pracy. Zabezpieczono również 3 tony krajanki tytoniowej oraz 1,5 mln gotowych papierosów w podrobionych opakowaniach z oznaczeniami znanych międzynarodowych koncernów, które miały trafić do Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Funkcjonariusze przeszukali kolejne pomieszczenia, zabezpieczając ogromne ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilzy, filtry, kleje i podrobione opakowania renomowanych koncernów tytoniowych.

Sprawcy usłyszeli zarzuty związane z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona do lat dziesięciu.

Wobec wszystkich zatrzymanych sąd na wniosek prokuratora zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Nadesłano przez: KMP Katowice
Komentarze