Kopalnia Mysłowice przechodzi do historii

fot. Monika Gaworowska

170-letni symbol mysłowickiego górnictwa czeka likwidacja. Nie wiadomo jeszcze, jak zagospodarowany zostanie teren po kopalni, ale pewne jest, że dla Mysłowic to koniec ważnego etapu w historii.

Istniała od 1837 r. jako kopalnia Danzing i była pierwszą w Europie, w której w 1901 r. zastosowano podsadzkę hydrauliczną, czyli zaczęto wypełniać podziemne pustki po wybranym węglu mieszaniną wody i piasku, co dla górnictwa było wydarzeniem epokowym. Tragedia na terenie kopalni w 1919 r., kiedy od kul zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letnie dziecko, stała się jedną z przyczyn wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Przetrwała 170 lat pełnych przewrotów i wojen, które wstrząsały całą Europą, ale nie udało jej się wytrzymać przemian gospodarczych ostatnich lat. 1 czerwca ruch Mysłowice kopalni Mysłowice-Wesoła został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, choć nazwa jest tu myląca, bo w przypadku ruchu Mysłowice prowadzone będą już tylko działania likwidacyjne.

31 maja w siedzibie Katowickiego Holdingu Węglowego podpisany został akt notarialny dotyczący 57 hektarów gruntu wraz z budynkami i budowlami, w tym szybem Łokietek. Chodzi o atrakcyjny dla inwestorów obszar mieszczący się w samym centrum naszego miasta.

Razem z kopalnią do SRK przeszło blisko 300 pracowników KHW SA, którzy zgodzili się skorzystać z urlopów górniczych, aby potem przejść na emerytury.

Zbycie ruchu Mysłowice kopalni Mysłowice-Wesoła do SRK jest elementem wdrażanego programu naprawczego KHW, który został przedstawiony przez holding w lutym tego roku.

Działalność SRK polega na likwidacji kopalń, które zakończyły już wydobycie, zagospodarowaniu ich majątku oraz tworzeniu na ich bazie nowych miejsc pracy.

– W Spółce Restrukturyzacji Kopalń właśnie rozpoczęły się prace nad stworzeniem planu likwidacji kopalni Mysłowice. Na podstawie tego planu powstanie projekt techniczny obejmujący wszystkie elementy likwidacji. Plan powstanie w ciągu kilku tygodni i jest elementem niezbędnym także dlatego, że jego zatwierdzenie jest podstawą do przekazania dotacji na procesy likwidacyjne – informuje Witold Jajszczok, rzecznik SRK.

Komentarze