Miejskie obchody święta konstytucji

Jak co roku rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy w Mysłowicach bardzo uroczyście. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji ojczyzny i mieszkańców, którą odprawili dziekan dekanatu mysłowickiego ks. Rafał Ryszka i proboszcz parafii NSPJ ks. Krzysztof Kasza. Uświetniły ją poczty sztandarowe – parafialne i świeckie.

Po mszy orkiestra dęta poprowadziła uczestników do miejsc pamięci narodowej, gdzie złożono kwiaty. W uroczystościach, w których uczestniczyli prezydent Edward Lasok i przewodniczący rady miasta Grzegorz Łukaszek, wzięły udział liczne delegacje dzieci i młodzieży z mysłowickich szkół, radni, harcerze, kombatanci, służby mundurowe, przedstawiciele jednostek kultury i stowarzyszeń oraz żołnierze ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

W pierwszej kolejności wiązanki złożono przy tablicy pamiątkowej na mysłowickim rynku. W tym miejscu w sierpniu 1919 r. zginęli od niemieckich kul uczestnicy I powstania śląskiego. Kolejnym miejscem, które uczczono, był pomnik Kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski, wielkiego syna śląskiej i mysłowickiej ziemi. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, tablicy pamiątkowej w urzędzie miasta przypominającej poległych w trzech powstaniach śląskich i przy ul. Powstańców pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy 23. Batalionu Saperów. Z miejsca, w którym obecnie stoi pomnik, 1 i 2 września 1939 r. wyruszyli do walki żołnierze w obronie ojczyzny.

Ostatnim miejscem, w którym złożono kwiaty, była tablica przy promenadzie ufundowana przez społeczeństwo Mysłowic. Upamiętnia ona okrutny los ofiar obozu karno-śledczego zwanego potocznie Rosen Garden. Nie zapomniano również o miejscach pamięci usytuowanych w poszczególnych dzielnicach miasta – Słupnej, Brzezince, Kosztowach i Wesołej.

Kończąc uroczystości obchodów święta 3 Maja, prezydent Edward Lasok podziękował tym, którzy wzięli w nich udział: orkiestrze, młodzieży i wszystkim mysłowiczanom.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze