Złoty jubileusz PTTK w Mysłowicach

Mysłowicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego 18 kwietnia świętował 50-lecie działalności na terenie miasta. Założony został wiosną 1965 r., obecnie skupia ponad 700 członków. Patronat honorowy nad jubileuszową imprezą objęli Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Śląska Organizacja Turystyczna, prezydent Mysłowic Edward Lasok oraz prezes Zarządu Głównego PTTK Roman Bargieł.

Po mszy św. w kościele Mariackim w intencji założycieli oddziału Mysłowice oraz wszystkich członków i ich rodzin dalsze oficjalne uroczystości odbyły się na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Zgromadzeni wysłuchali referatu „Historia turystyki w Mysłowicach” pracownika CMP Dariusza Faleckiego. Przypomniał on, że pierwszymi turystami w Mysłowicach byli rysownicy i malarze, których zachwycało osobliwe położenie miasta z Trójkątem Trzech Cesarzy. W 1900 r. przez miasto przewijało się prawie 8 tys. turystów miesięcznie.

Z okazji 50-lecia oddziału prezes Zbigniew Orłowski uhonorował zarówno tych, którzy wspierają działalność PTTK w mieście, jak i tych najstarszych stażem przynależących do mysłowickiego oddziału. Takie wyróżnienie otrzymał prezydent Edward Lasok za pomoc w organizacji i udział w rajdach organizowanych przez PTTK. Najstarszą stażem turystycznym w kole jest Małgorzata Herok, wyróżnienie w jej imieniu odebrała córka Maria. Wśród uhonorowanych byli też m.in. Stanisław Gołąbek i Stanisław Styczeń.

Podziękowania i odznaki odebrały również mysłowickie szkoły, które od lat współpracują z oddziałem PTTK: SP5, SP16, SP1, Zespół Szkół Specjalnych, G6 i wielu opiekunów szkolnych kół PTTK.

Po części oficjalnej, wyróżnieniach i podziękowaniach uczestnicy jubileuszu mogli delektować się częścią artystyczną, występem znakomitego mysłowickiego Tria Con Brio i występami zespołów folklorystycznych. Prowadzącymi tę część byli Tomasz Wrona, znany mysłowicki historyk, nauczyciel i folklorysta oraz Katarzyna Łukaszczyk, kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice prowadząca od 11 lat Międzynarodowe Studenckie Festiwale Folklorystyczne, na co dzień nauczycielka w Zespole Szkół Sportowych w Mysłowicach. Była to ogromna dawka regionalnej kultury i folkloru polskiego w naszym mieście.

Ponadto atrakcją były pawilony regionów uczestniczących w obchodach jubileuszowych mysłowickiego PTTK oraz atrakcje dla dzieci, m.in. zabawy z Koziołkiem Matołkiem, które prowadzili animatorzy z Europejskiego Centrum Bajki z Pacanowa.

Dodatkiem do jubileuszu był zorganizowany przez PTTK wraz z CMP VIII Zlot Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego. Każdego roku inny oddział PTTK z terenu województwa jest organizatorem tego zlotu. W jego ramach zorganizowano rajdy piesze, rowerowe i wycieczkę autokarowo-pieszą po terenie Mysłowic, Giszowca i Nikiszowca.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze