Uczniowie promowali szkoły zawodowe

fot. UM Mysłowice

26 marca odbyła się w Mysłowicach konferencja pod hasłem „Z zawodem łatwiej o przyszłość”. Spotkanie dla gimnazjalistów poprowadzili ich starsi koledzy i koleżanki, przekonując, że warto uczyć się w mysłowickich szkołach zawodowych. Dzień później wszystkie szkoły ponadgimnazjalne promowały się na targach edukacyjnych. Zarówno konferencja, jak i targi są częścią oryginalnej kampanii promującej szkoły średnie z naszego miasta.

W tym roku już po raz trzeci uczniowie mysłowickich szkół średnich zachęcają gimnazjalistów do kontynuowania nauki w swoim mieście. W ramach zaplanowanej kampanii na mieście pojawiło się 18 billboardów, których bohaterami są uczniowie szkół zawodowych, techników i liceów z Mysłowic. Tegoroczna kampania poszerzona została także o konferencję promującą szkoły zawodowe oraz film. Natomiast w wyborze szkoły pomoże gimnazjalistom specjalnie na tę okazję wydany folder, który szczegółowo opisuje ofertę edukacyjną wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z Mysłowic.

– Między innymi właśnie ta konferencja ma pozwolić młodzieży wybrać, jaka szkoła jest dla nich najlepsza. Mogą znaleźć tutaj odpowiedzi na pytanie: co chciałbym dalej w życiu robić? Oczywiście to się jeszcze może zmienić w trakcie dalszej edukacji, ale jeżeli już teraz uda im się wybrać to, co naprawdę ich interesuje, pozwoli im to być jeszcze lepszym w fachu, który sobie wybiorą – mówił prezydent Edward Lasok.

Konferencja „Z zawodem łatwiej o przyszłość” odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Dyrektor gabinetu marszałka Wojciech Król tak mówił o wyborach młodych ludzi: – Dzisiejsza konferencja ma na celu nie tylko przybliżenie gimnazjalistom oferty szkół, ale przede wszystkim ma zachęcić ich do świadomego wyboru. Przy takim wyborze nie powinni kierować się modą, nie patrzeć na to, co mówi środowisko. Bardzo często jest tak, że wstydzimy przyznać się do tego, że chcemy wybrać się do szkoły zawodowej. A tu nie ma się czego wstydzić, to nie może być szkoła drugiego wyboru.

O tym, że ukończenie szkoły zawodowej daje szansę interesującej kariery, mówiła z kolei Izabela Babińska, zwyciężczyni Ogólnopolskich Mistrzostw Artystów Fryzjerstwa, która prowadzi własny salon fryzjerski w Mysłowicach. To właśnie ukończenie szkoły zawodowej pozwoliło jej podjąć pracę, dzięki której podróżuje po Europie. – Szkoła zawodowa uczy życia, sumienności i pracowitości. Uważam, że każdy kto zdobędzie jakikolwiek zawód, dostanie pracę. Wiem, że w obecnych czasach rodzice spychają szkoły zawodowe na bok, ale ja zachęcam, z perspektywy mojego zawodu, do zajęcia się fryzjerstwem. Jest to zajęcie, które dynamicznie się rozwija i na rynku mają wzięcie utalentowane osoby – mówiła.

Prelegentami na konferencji byli także Maria Banachowicz z Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, poseł Ewa Kołodziej, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 Adam Goździcki oraz doradca zawodowy Marcin Szwajcok.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze