Noclegownia dla kobiet na zimę wyremontowana

fot. MZGK

Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej zakończył drugi etap remontu kamienicy mieszczącej się u zbiegu ulic Żwirki i Wigury z Bytomską, sąsiadującej ze słynną Bytomską 9. W kamienicy mieści się bardzo ważny obiekt pomocy społecznej dla kobiet.

Był to jeden z najbardziej zniszczonych mysłowickich zabytków pochodzący z początku XX wieku. Niekorzystna lokalizacja latami narażała budynek na niszczenie. Korozja ścian, ubytki i pęknięcia elewacji spowodowane były penetracją wody przez zaniedbany dach, a duży ruch pojazdów, w tym szczególnie destrukcyjny ruch tramwajowy, dopełniły dzieła, doprowadzając budynek do opłakanego stanu. Największe zagrożenie stwarzało, wprawdzie oryginalne, ale jednocześnie niebezpieczne, zwieńczenie górnego gzymsu. Kilka metrów nad głowami przechodniów znajdowały się ułożone w rzędzie wielkie płyty z piaskowca o wadze prawie 100 kg każda. Były one częściowo oparte na murze, a częściowo wisiały nad chodnikiem. Gzyms podpierający płyty dawno już odpadł, a mur, na którym płyty leżały, sypał się „w oczach”.

Remont był zatem nie tylko konieczny, ale i pilny.Kompleksowo naprawiono dach: wymieniono spróchniałe elementy deskowania, przebudowano kominy, a całość powierzchni pokryto nowoczesną papą termozgrzewalną. Budynek zyskał również nierdzewne tytanowo-cynkowe orynnowanie, obróbki blacharskie i nową stolarkę okienną na całym pierwszym piętrze, które zajmują mieszkania chronione Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i noclegownia dla bezdomnych kobiet. Pomieszczenia zajmowane przez podopieczne MOPS zostały wymalowane, a część z nich otrzymała nowe podłogi, natomiast w wyremontowanej łazience położono glazurę.

– To oczywiście jeszcze nie koniec robót na tej nieruchomości. W planach na przyszły rok mamy obłożenie cokołu budynku okładziną z kamienia. Będzie także kontynuowana naprawa ścian od podwórza obydwu kamienic – informuje Agnieszka Gajowczyk z MZGK.

Nadesłano przez: P. Markiewka
Komentarze