Mysłowice dołączają do Orszaku Trzech Króli

fot. Bolando

W styczniu po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Mysłowic. Miasto dołączy do ponad 300 innych, które zorganizują uliczne jasełka 6 stycznia 2015 roku. To piękne i rodzinne wydarzenie sięga do najstarszych tradycji kolędowania.

Trzej królowie i podążający za nimi mieszkańcy miast to dobrze już wszystkim znana formuła Orszaku Trzech Króli, który w Polsce odbywa się od pięciu lat. Pomysł przeniesienia tradycyjnych jasełek w przestrzeń miejską narodził się w 2009 roku w jednej z warszawskich szkół, gdzie przedstawienia jasełkowe z roku na rok angażowały coraz większą liczbę uczniów. W 2009 roku szkoła postanowiła wyjść z jasełkami na warszawskie ulice i zaangażować mieszkańców miasta. Przez kolejne lata w inicjatywę włączały się kolejne miasta. W Mysłowicach orszak ulicami miasta przejdzie po raz pierwszy .

– Bardzo cieszymy się, że tradycja ulicznych jasełek dotarła także do Mysłowic, jest to wspaniała okazja, żeby w tym szczególnym czasie spotkać się z rodziną i sąsiadami na wspólnym kolędowaniu. Mamy również nadzieję, że orszak wpisze się na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców naszego miasta – mówi Urszula Jamrozy, współorganizatorka mysłowickiego orszaku.

Mysłowiczanie mają też swój własny pomysł na organizację tego przedsięwzięcia. Organizatorzy postanowili zaczerpnąć nieco z historii miasta i sprawić, że mysłowicki orszak wyróżni się na tle setek innych, które odbędą się tego dnia w Polsce. Zamiast iść razem, trzej królowie poprowadzą mieszkańców z trzech różnych części miasta. Podział ten nie jest przypadkowy i bezpośrednio nawiązuje do historii Polski. W okresie rozbiorowym na terenie Mysłowic stykały się granice trzech cesarstw. Prowadzone przez trzech króli orszaki spotkają się na mysłowickim rynku, by wspólnie kolędować.

– Będzie to jedyny taki orszak w całym kraju. Trzej królowie poprowadzą mieszkańców z trzech różnych części miasta. Mieszkańcy Mysłowic doskonale wiedzą, że nasze miasto leżało niegdyś na styku ziem trzech cesarzy, ale nie wszyscy w Polsce o tym pamiętają. Wplatając ten element w koncepcję orszaku chcieliśmy przypomnieć o tym także innym mieszkańcom regionu i Polski – tłumaczy Jamrozy i dodaje: – Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, a w szczególności szkoły i przedszkola.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok oraz ks. dziekan Rafał Ryszka, proboszcz parafii p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela.

Nadesłano przez: Barbara Sroka
Komentarze