Nowa siedziba komendy straży pożarnej: budowa już ruszyła!

Na początku września rozstrzygnięto przetarg na budowę nowej siedziby komendy Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach. Jako jedyna przystąpiła do niego firma P.A. Nova S.A. z Gliwic i złożyła ofertę na 17 mln 580 tys. zł. Właśnie ruszyły pierwsze prace na placu budowy.

Tak jak zapowiadano, nowa komenda powstanie przy ul. Mikołowskiej. – 15 września podpisano umowę z wykonawcą, a następnie przekazano mu plac budowy. 29 października nastąpi symboliczne wbicie kamienia węgielnego – informuje Mirosław Synowiec, zastępca komendanta miejskiego. Obecnie rozpoczęto porządkować teren, a jeśli pogoda dopisze, ruszą prace właściwe. Nowa komenda dla mysłowickich strażaków zawodowych ma być gotowa w grudniu 2015 roku.

P.A. Nova S.A. oferuje swoje usługi na terenie całego kraju. Do tej pory wybudowała ponad 40 stacji paliw dla takich koncernów jak Statoil, Shell czy Lotos. Z kolei w latach 2002-2012 firma wykonała ponad 50 obiektów handlowych dla sieci Tesco, Kaufland i Netto. Obecnie spółka buduje galerię handlową Galena w Jaworznie.

Będzie to jedna z najnowocześniejszych komend Państwowej Straży Pożarnej, a jej nowa lokalizacja pozwoli strażakom w szybkim tempie dostać się w różne rejony miasta. Teraz siedziba mieści się w pobliżu urzędu miasta, co sprawia, że niejednokrotnie tracone są cenne minuty na przejazd przez zakorkowane w godzinach szczytu centrum miasta.

Projekt budynku wykonała firma Pro-Invest z Dąbrowy Górniczej. Istotnym elementem będzie pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwoli przeprowadzić ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków. Komora imituje rzeczywiste warunki, jakie panują podczas pożarów wewnątrz pomieszczeń. Jej układ odwzorowywał będzie mieszkanie i garaż, a wewnątrz panować ma temperatura jak w piecu martenowskim: od kilkuset do ok. tysiąca stopni Celsjusza.

W nowym obiekcie nie zabraknie także wspinalni strażackiej. Wieża będzie stanowić imitację ściany zewnętrznej budynku i posłuży celom szkoleniowym oraz sportowym. Z kolei elewacja budynku zostanie wykonana z blachy typu korten i będzie imitować rdzę. Jest odporna na warunki atmosferyczne i nie poddaje się korozji.

Komentarze