Karta Dużej Rodziny: pomoc czy kpiny?

Logo KDR

Od 16 czerwca w magistracie można składać wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny, która według rozporządzenia Rady Ministrów ma być dokumentem zapewniającym szereg ulg rodzinom wielodzietnym. I choć sam projekt został od razu głośno oprotestowany za oderwane od rzeczywistości propozycje w nim zawarte, jego lokalne odpowiedniki przybierają już nieco bardziej ludzkie oblicza.

Początkowo w wąskiej ofercie Karty Dużej Rodziny znajdowały się tak kuriozalne pozycje, jak 5% zniżki na zakupy w delikatesach Alma czy 10% w salonach Vistula, Wólczanka i W. Kruk. Po ponad dwóch miesiącach liczba partnerów Karty znacząco wzrosła, ale i tak kilkuosobowa rodzina nie oszczędzi dzięki niej zbyt wiele. Większość to zniżki rzędu 10% na sport i rekreację. Dość ciekawą ofertę prezentują muzea i parki narodowe, ale wakacje przecież właśnie się skończyły.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin z trójką i więcej dzieci, nasze miasto przygotowało gminny program „Rodzina 3+”, będący uzupełnieniem Karty Dużej Rodziny. Aby z niego skorzystać, wystarczy posiadać ogólnopolską Kartę lub złożyć o nią wniosek w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mysłowice (ul. Powstańców 1, drugie piętro, pokój 321). – Do tej chwili kartę uprawniającą do zniżek otrzymało już 361 osób, a 170 oczekuje na jej wydanie – mówi Kamila Szal, rzecznik urzędu miejskiego.

Do programu „Rodzina 3+” włączył się już Mysłowicki Ośrodek Kultury, który oferuje 50% zniżki na imprezy, koncerty i zajęcia we wszystkich swoich filiach (z wyłączeniem imprez, na które sale są wynajmowane), Muzeum Miasta Mysłowice, do którego wejdziemy bezpłatnie po okazaniu Karty Dużej Rodziny oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który proponuje 50-procentowy rabat na zabiegi rehabilitacyjne, karnet wstępu na siłownię i zajęcia prowadzone w ramach akcji Dbamy o Damy, a także bezpłatny wstęp dla dzieci na mecze I ligi piłki siatkowej kobiet. Swoją ofertę dla rodzin wielodzietnych przedstawiło również biuro Oriflame Monika Dubiel, które posiadaczom Karty proponuje 15% zniżki na pełną ofertę z katalogów Oriflame. Ponadto dla każdej kobiety powyżej 16 roku życia, która nie jest konsultantką Oriflame, biuro oferuje jednorazowo bezpłatną pielęgnację twarzy lub makijaż. Z końcem sierpnia do projektu dołączyła też firma ARD Finance Mariusz Kostrzewski oferująca 20% zniżki na wszystkie swoje usługi, takie jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów czy sporządzanie rocznych deklaracji podatkowych. – W najbliższych dniach pojawi się także oferta Centralnego Muzeum Pożarnictwa – zapewnia Szal. – Bardzo liczymy na współpracę z przedsiębiorcami z terenu Mysłowic i tutaj wspiera nas urząd pracy. Oczywiście ciągle pracujemy nad rozszerzeniem oferty programu i dlatego jestem pewna, że w najbliższym czasie pojawią się w nim nowe propozycje dla rodzin wielodzietnych – dodaje.

Projekt, który u nas dopiero raczkuje, w sąsiednim Jaworznie funkcjonuje już od roku. Karta Jaworznickiej Rodziny Wielodzietnej zapewnia jej posiadaczom darmową komunikację autobusową w weekendy i święta, niższą stawkę za gospodarowanie odpadami, zniżki w granicach 50-70% w placówkach kultury i sportu czy rabaty w punktach usługowych, przychodniach, szkole językowej, a nawet przedszkolu i ośrodkach szkolenia kierowców.

Jeśli nasz miejski program „Rodzina 3+” rozrośnie się do takich rozmiarów, rodziny wielodzietne z pewnością będą usatysfakcjonowane. Prezydent Mysłowic Edward Lasok zaprasza wszystkich przedsiębiorców do włączenia się w projekt. – Firma lub instytucja przystępująca do programu buduje zaufanie i kreuje pozytywny wizerunek wśród mieszkańców, staje się rozpoznawalna dla rodzin korzystających z Karty oraz innych zainteresowanych osób i ma możliwość poszerzenia grona klientów – tłumaczy prezydent Lasok. A przede wszystkim niesie realną, potrzebną pomoc i o tym nie zapominajmy.

Komentarze