Wybory samorządowe 2014: znamy kalendarz wyborczy!

fot. foter.com

Jak ogłosił premier Donald Tusk, tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. W Mysłowicach wybierzemy nowych członków rady miasta oraz nowego prezydenta. Do 7 października poznamy wszystkich kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Do 17 października muszą być znane nazwiska wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Formalnie kampania wyborcza kandydatów ruszy po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera. Dopiero wtedy będzie można dokonywać czynności wyborczych, takich jak np. zawiadomienie o utworzeniu komitetu. Stanie się tak najpewniej 28 sierpnia. Kampania wyborcza potrwa do 14 listopada, do północy. Jeśli w przypadku wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie otrzyma ponad 50% głosów, druga tura nastąpi 30 listopada.

W tegorocznych wyborach zmianie ulegną godziny głosowania. Do tej pory podczas różnych wyborów obowiązywały inne godziny. Natomiast teraz lokale wyborcze we wszystkich wyborach będą otwarte od godz. 7 do 21. Wprowadzono również nowe udogodnienie dla osób niepełnosprawnych, które w ubiegłym roku mogły oddać swój głos przez pełnomocnika. W tym roku będą mogły zagłosować również korespondencyjnie, tak jak podczas wyborów parlamentarnych.

W Mysłowicach starania o fotel prezydencki do tej pory zgłosili następujący kandydaci: Edward Lasok (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe), Wojciech Pawlik (Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka), Dariusz Wójtowicz (Wspólnie dla Mysłowic), Łukasz Jarawka (Razem/Lepiej), Sebastian Roncoszek (Ruch Autonomii Śląska), Zbigniew Zduniak (PO) oraz Karol Kaszek (Niezależni Mysłowice).

Komentarze