Remontowe lato w mieście

fot. UM Mysłowice

Już dawno nie było takiego lata – można z całą pewnością powiedzieć, zanim jeszcze tak naprawdę lato na dobre się zaczęło. W odróżnieniu od najpopularniejszego typu remontu w Mysłowicach, czyli łatania dziur, najbliższe dwa miesiące przyniosą gruntowne remonty dróg.

Uchwalona pod koniec zeszłego roku emisja przez miasto obligacji na kwotę ponad 42 mln zł dała władzom oddech finansowy pozwalający m.in. na inwestycje drogowe. Po wielu latach zaniedbań znalazły się więc fundusze na potrzebne remonty.

Poza modernizacją ul. Wielkiej Skotnicy, remontu i przebudowy doczekają się też w najbliższym czasie inne ulice. Właśnie dobiegają końca prace przy ul. Gagarina, które objęły też wycięcie drzew w przydrożnym pasie i modernizację przydrożnych rowów. Za kwotę blisko 1,5 mln zł wyremontowano 2-kilometrowy odcinek stanowiący główną drogę wylotową z trasy S1. Na inwestycję tę, oprócz pieniędzy z budżetu, z uwagi na szkody górnicze, pozyskano 980 tys. zł z KWK Ziemowit.

Przetarg na modernizację ulicy Partyzantów kwotą ponad 592 tys. zł wygrała firma Eurovia.  W terminie 56 dni od dnia podpisania umowy wykonawca wyremontuje odcinek od ul. Mickiewicza do ul. Huta Rozalii. Powstaną tam także nowy chodnik i zjazdy do posesji.

Wybrano już też wykonawcę przebudowy ul. Osmańczyka. Przetarg wygrał Zakład Instalacyjno-Inżynieryjny z Gorzowa kwotą blisko 270 tys. zł Natomiast ul. Morcinka za ponad 161 tys. zł zmodernizuje ZRDiTZ „Romus”. Obie ulice zyskają przede wszystkim nową nawierzchnię. Przebudowa ul. Osmańczyka powinna się zakończyć do 42 dni od dnia podpisania umowy. Morcinka do 49 dni.

Wyremontowane zostaną też odcinki ulic: Długiej na odcinku od przejazdu kolejowego w kierunku węzła S1 na długości ok. 400 m, Chopina od skrzyżowania z ul. Janowską, Mikołowska na skrzyżowaniu z ul. Moniuszki, Nowochrzanowska w rejonie ul. Cmentarnej i Nowocmentarnej, Towarowa w rejonie budynku policji i fragment ul. PCK.

To nie koniec remontowych planów, bo jak podaje mysłowicki magistrat, w drugim tygodniu lipca zakończy się przetarg na remonty nawierzchni ulic: Oświęcimskiej, gen. Jerzego Ziętka, Brzezińskiej, Katowickiej i Krakowskiej. Inwestycja dotyczyć będzie odpowiednio odcinków od ul. Mikołowskiej do zatoki autobusowej za ul. Mickiewicza, od ul. Wiśniowej do ul. Brzęczkowickiej oraz przy skrzyżowaniu z ul. Saperów Śląskich, od ul. Dworcowej w kierunku ul. Nowochrzanowskiej, od granicy miasta z Katowicami do skrzyżowania z ul. Obrzeżną Północną i ul. Bończyka wraz ze skrzyżowaniem oraz od ul. Strumieńskiego do torowiska tramwajowego. Oprócz nawierzchni na wybranych odcinkach planuje się wyremontować chodniki, wymienić bariery ochronne oraz wyregulować studzienki. Roboty dotyczące ulic Krakowskiej i Katowickiej, w związku z czwartym etapem Tour de Pologne, który przebiegać będzie przez Mysłowice, zakończone zostaną do 4 sierpnia. Pozostałe prace w terminie 63 dni od dnia podpisania umowy.

Skoro mowa o kolarskim święcie, to warto zauważyć, że dla miejskich rowerzystów plany remontów nie są już tak łaskawe, bo w projektach w dalszym ciągu nie uwzględniono budowy ścieżek rowerowych.

Mimo pojawiających się wśród mieszkańców zarzutów o brak ścieżek rowerowych, jakości niektórych prac, przedwyborczego charakteru remontów i ciągle wielu niewyremontowanych ulic, to właśnie nadchodząca wyborcza jesień może okazać się dzięki takim działaniom bardzo pogodna dla obecnych władz miasta.

Komentarze