Ostatnie puchary w szkolnej rywalizacji dla SP1 i ZSP3

Tuż przed Mistrzostwami Świata FIVB do lat 23 w siatkówce plażowej na Obiektach Sportów Letnich MOSiR-Słupna przeprowadzone zostały miejskie mistrzostwa szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w siatkówce plażowej, a rywalizacja w tej dyscyplinie zakończyła całoroczne sportowe zmagania tych szkół na szczeblu miasta.

Trzy dni po finałach mistrzostw, 18 czerwca, również po raz ostatni w kończącym się roku szkolnym, na Słupnej spotkały się zespoły najmłodszego szczebla nauczania, aby uczestniczyć w turnieju siatkówki plażowej. Mimo iż wstępnie do rywalizacji zgłosiło się osiem mysłowickich szkół podstawowych, w dniu zawodów na piaszczyste boiska przy ul. Stadionowej stawiły się reprezentacje tylko czterech placówek: SP1, SP5, SP7 i SP9. Podobnie jak w przypadku gimnazjów i szkół licealnych, także rozgrywki najmłodszych siatkarek i siatkarzy plażowych toczyły się tzw. systemem brazylijskim, tj. do dwóch przegranych spotkań. Jednakże ze względu na fakt, iż czołowe pary, by awansować do półfinałów, musiały rozegrać 3-4 mecze (a następnie jeszcze dwa spotkania decydujące o medalach), stąd – mimo iż w każde spotkanie rozgrywane było do dwóch wygranych setów, to każdy set był skrócony i trwał do momentu zdobycia przez jedną z par 15 punktów (a przy różnicy mniejszej niż dwa punkty do momentu uzyskania tej przewagi dwóch punktów). Jeżeli pierwszy set wygrała jedna para, a drugi set ich rywale, to decydujący o zwycięstwie trzeci set, tzw.  tie break, był również krótszy, bo toczony do 11 punktów (a było ich w półfinałach i finałach także kilkanaście).

Do wyłonienia zwycięzców w grupie dziewcząt (rywalizowało 10 par) trzeba było rozegrać łącznie 18 spotkań, natomiast w zmaganiach chłopców – 14 meczy (tu walczyło łącznie osiem par). Oto pełne klasyfikacje i rozstrzygnięcia w rywalizacji uczennic i uczniów mysłowickich podstawówek w siatkówce plażowej:

Dziewczęta:

1. miejsce – Wiktoria Hasa/Katarzyna Kotowicz – SP9
  2. miejsce – Paulina Kozłowska/Kinga Plichta - SP1
  3. miejsce – Natalia Gabryś/Dominika Mucha – SP1

Chłopcy – wszystkie czołowe miejsca zdobyli siatkarze reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 1:

1. miejsce – Jakub Ignaszak/Jakub Wielkopolan (w roku ubiegłym ten sam duet – jeszcze jako piątoklasiści – też zdobył medale, lecz srebrne)
  2. miejsce – Patryk Rossa/Grzegorz Witański
  3. miejsce – Łukasz Banaś/Patryk Brożek

Puchary za zwycięstwa w drużynowych klasyfikacjach dziewcząt i chłopców wręczone zostały reprezentantkom i reprezentantom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny i Ignacego Fików z Wielkiej Skotnicy. Jak wynika z powyższych klasyfikacji, dwie pary dziewcząt i trzy pary chłopców, czyli podopieczni Barbary Palki, Celiny Stolarczyk i Marcina Szurmika, w tegorocznych rozgrywkach zajmując czołowe miejsca, bezapelacyjnie wywalczyły 1. miejsca zespołowo dla swojej szkoły. Klasyfikacje drużynowe na trzech czołowych miejscach przedstawiają się następująco:

3. miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7

W tym samym dniu, lecz nie na Słupnej, a w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej, Śląski Szkolny Związek Sportowy przeprowadził finały Wojewódzkiej Letniej Licealiady Młodzieży Szkolnej 2013/2014 również w siatkówce plażowej. Po wygraniu naszej miejskiej rywalizacji, a następnie po pokonaniu mistrzowskich duetów katowickich i zajęciu 1. miejsca w zawodach rejonowych, awans do tych finałów wywalczyły tegoroczne maturzystki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 - Angelika Szostok i Majka Szczepańska. Występ podopiecznych trenerki Anety Sikory zakończył się sukcesem, gdyż Angelika i Majka zwyciężały po kolei duety, które wyznaczała im drabinka systemu brazylijskiego i dopiero w półfinale pokonały je zdobywczynie złotych medali. Ale za to w spotkaniu o brązowe krążki mysłowiczanki były ponownie górą i tym samym zdobyły też okazały puchar za wywalczenie 3. miejsca w finałach wojewódzkich.

Nadesłano przez: Wiesław Ziarko