Już niebawem w Mysłowicach powstanie nowa strażnica dla Państwowej Straży Pożarnej. Wizualizację obiektu, w ramach którego znajdzie się także jednostka ratownicza oraz centrum zarządzania kryzysowego, zaprezentował komendant Krystyn Bebło. Pierwsze prace budowlane mogą rozpocząć się już w czerwcu tego roku.

Projekt cały czas jest dopracowywany, ale wiadomo już, że będzie nowocześnie, praktycznie i funkcjonalnie. Nowa komenda zostanie wybudowana przy ulicy Mikołowskiej na nieruchomości przekazanej jeszcze w ubiegłym roku przez miasto na rzez PSP. Miejsce inwestycji nie zostało wybrane przypadkowo – układ komunikacyjny pozwoli strażakom w szybkim tempie dostać się w różne rejony miasta. Teraz strażacy, których siedziba mieści się w pobliżu urzędu miasta, niejednokrotnie tracą cenne minuty na przejazd przez zakorkowane w godzinach szczytu centrum miasta.

Istotnym elementem nowej strażnicy będzie pierwsza w Polsce komora rozgorzeniowa, która pozwoli przeprowadzać ćwiczenia doskonalące z zakresu taktyki działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnątrz budynków. Komora imituje rzeczywiste warunki, jakie panują podczas pożarów wewnątrz pomieszczeń. Jej układ odwzorowywał będzie mieszkanie i garaż, a wewnątrz panować ma temperatura jak w piecu martenowskim: od kilkuset do ok. tysiąca stopni Celsjusza. Do Mysłowic będą przyjeżdżać strażacy z całego województwa, aby odbywać w niej ćwiczenia. Dodatkowo w głównym budynku nowej komendy będzie znajdować się jednostka ratowniczo-gaśnicza, kompleks garaży i magazynów, warsztat samochodowy oraz pomieszczenia biurowe.

W nowym obiekcie nie zabraknie także wspinalni strażackiej. Wieża będzie stanowić imitację ściany zewnętrznej budynku i posłuży celom szkoleniowym oraz sportowym. Z kolei elewacja budynku zostanie wykonana z blachy typu korten i będzie imitować rdzę. Materiał ten pierwszy raz wyprodukowano w USA w latach 30. do budowy wagonów kolejowych przewożących węgiel. Jest odporny na warunki atmosferyczne i nie poddaje się korozji.

Pełny kosztorys inwestycji nie jest jeszcze znany, ale szacuje się go w okolicach 17 mln zł. Na ten rok komenda ma zagwarantowane na budowę pierwsze 3,8 mln zł z budżetu państwa i 500 tys. zł z miejskiej kasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię