Potrafimy uczyć się na błędach?

fot. ARAmedia

Minęło pół roku, odkąd zakończył się remont górnej części Parku Zamkowego na Piasku. Tymczasem urząd miasta złożył wniosek o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy parku, która ma kosztować ponad 3 mln zł. Czy część tej kwoty powinien przeznaczyć na poprawki po ostatnim remoncie?

Renowacja górnej części Parku Zamkowego podzieliła mieszkańców. Choć na inwestycję przeznaczono ok. 1,5 mln zł (z których prawie połowa pochodziła z dofinansowania), mysłowiczanie wytykali władzom fuszerkę – niepraktyczne żwirowe alejki, biedne kwiatowe rabatki czy abstrakcyjną fontannę, która nie dość, że może stwarzać niebezpieczeństwo dla spacerowiczów, to jest zaniedbywana, bo ani nie tryska wodą, ani nie jest podświetlona, choć przecież powinna.

Oczywiście są też pozytywne aspekty tej przemiany, jak ładne, solidne ławki i nowy, w miarę schludny wygląd parku, ale w tej chwili, oprócz naprawy fontanny, natychmiastowej interwencji potrzebują także brukowane alejki odrestaurowanej części parku, bo po prostu rozchodzą się pod stopami. Jednak urząd miasta planuje już drugi etap przebudowy parku. — Druga część inwestycji stanowić będzie kontynuację tej rozpoczętej w lipcu 2012 roku i pracami modernizacyjnymi obejmie fragment parku w rejonie muszli koncertowej — informuje Kamila Szal, rzecznik magistratu. — Powstanie nowy układ alei oparty w części na układzie obecnie funkcjonującym, ale z dodaniem nowych alei i placów. Uzupełniać je będzie nowe oświetlenie zewnętrzne (36 szt.) oraz mała architektura: ławki (78 szt.) i kosze na śmieci (40 szt.). Renowacji poddane zostaną muszla koncertowa oraz niecka brodzika, której nadana zostanie funkcja piaskownicy — dodaje.

2,8 mln zł na ten remont ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a kolejne 500 tys. zł chce przeznaczyć na ten cel mysłowicki urząd. Prace mają zacząć się w październiku tego roku, a zakończyć w czerwcu 2015. Za trzy miesiące zapadnie decyzja, czy Mysłowice otrzymają dofinansowanie. Zanim remont ruszy pełną parą, warto przemyśleć dotychczasowe błędy, by, za dwa razy większe fundusze, ich nie powtórzyć. A do tej pory pozostaje sporo czasu, żeby zająć się tym, co już za ogromne pieniądze zostało w Parku Zamkowym zrobione, a z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej zaniedbane.

Komentarze