Mysłowice przygotowane do zimy

fot. ARAmedia

Za oknami pojawił się pierwszy śnieg dając sygnał, że prawdziwa zima jest coraz bliżej. Pełny raport z przygotowania miejskich służb, odgrywających kluczową rolę w zimowych miesiącach, przedstawiono prezydentowi miasta 13 listopada.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej osobom najbardziej potrzebującym, jak co roku, oferuje schronienie, gorący posiłek oraz czyste i ciepłe ubranie. Noclegownia i ogrzewalnia, znajdujące się przy ul. Strażackiej 9, czynne są całą dobę i stanowią schronienie dla mężczyzn. Dla potrzebujących kobiet ciepły kąt przygotowany został w mieszkaniu wspólnotowym przy ul. Żwirki i Wigury 2/1-2.

Ponadto policja i straż miejska stale patrolują miejsca, w których mogą przebywać i potrzebować pomocy osoby bezdomne.

O drogi w okresie zimowym dbać będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, Zakład Oczyszczania Miasta. Tegoroczny zakres działań obejmować będzie zimowe utrzymanie dróg wraz z przyległymi parkingami i chodnikami, a także przystanki komunikacji miejskiej.

Drogi zostały podzielone według standardów zimowego utrzymania na trzy grupy:

  • I grupa zimowego utrzymania to 83 km długości ulic, m.in.:

Sosnowiecka, Obrzeżna Północna, Księdza Norberta Bończyka, Mikołowska, Obrzeżna Zachodnia, Jurija Gagarina, Bronisława Pukowca, Nowochrzanowska, Laryska, Kopalniana, Jana Dzierżonia, Piastów Śląskich, Murckowska, Zachęty, Armii Krajowej, Fryderyka Chopina, Janowska, Partyzantów, Stadionowa, Wielka Skotnica.

  • II grupa zimowego utrzymania to 37 km długości ulic, m.in.:

Nowocmentarna, Brzęczkowicka, Nad Przemszą, Wyspiańskiego Stanisława, Stawowa, Stefana Stoińskiego, Wiosny Ludów, Pogodna, 1000-lecia Państwa Polskiego, Karola Miarki, Kryształowa, Kwiatowa, Katowicka, Adama Dzióbka, Dolna, Aleja Spacerowa, Cmentarna, Graniczna, Dworcowa, Wojciecha Korfantego.

  • III grupa zimowego utrzymania to 80 km długości ulic i dotyczy wszystkich ulic, które nie zostały wymienione w I i II grupie.

W celu utrzymania w dobrym stanie dróg w okresie zimowym, stosowane będą 3 metody:

  • Metoda zapobiegawcza, czyli użycie środków chemicznych w postaci sypkiej.
  • Metoda likwidacyjna polegająca na usuwaniu za pomocą topiących środków chemicznych gołoledzi, lodowicy i zlodowacenia.
  • Metoda zwiększenia szorstkości polegająca na rozsypywaniu na oblodzonych nawierzchniach środka zwiększającego szorstkość – piasek zmieszany z chlorkiem sodu.

W tym roku Zakład Oczyszczania Miasta ma do dyspozycji m.in. 8 samochodów ciężarowych wyposażonych w posypywarkę, urządzenie do zraszania solanką oraz pług odśnieżny, 4 pojazdy z pługami do odśnieżania chodników czy 5 zamiatarek ulicznych. O prawidłowy przebieg „Akcji Zima” dbać będzie ponad 60 osób.

Nadesłano przez: UM Mysłowice
Komentarze