Szlachetna Paczka na święta?

fot. facebook.pl/SzlachetnaPaczkaMyslowice
Wolontariusze Szlachetnej Paczki w Mysłowicachfot. facebook.pl/SzlachetnaPaczkaMyslowice

Świetnym wynikiem zakończyła się rekrutacja wolontariuszy do 13. edycji projektu Szlachetna Paczka w naszym mieście. Zespół przeszkolonych wolontariuszy wyruszył niedawno na spotkania z potrzebującymi. Od 16 listopada losy zakwalifikowanych do projektu rodzin spoczywać będą już tylko w rękach darczyńców.

– Naszym celem było zrekrutowanie do projektu 25 wolontariuszy – mówi Katarzyna Grabka, liderka rejonu Mysłowice. – Efekt kampanii promocyjnej przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Dzięki dużemu zaangażowaniu mysłowiczan udało nam się stworzyć 35-osobową drużynę przeszkolonych wolontariuszy, która już wyruszyła w teren na spotkania z rodzinami w potrzebie.

Ogólnopolski projekt, który ma swoje korzenie w Krakowie, odbędzie się w tym roku już po raz 13. Głównym celem tegorocznej edycji jest pomoc ponad 14 tysiącom potrzebujących rodzin z obszaru całej Polski.

Podstawową zasadą działania projektu jest tak zwana idea „mądrej pomocy”. W odróżnieniu od wielu innych akcji charytatywnych, rodziny, które zostają włączone do projektu są starannie wyselekcjonowane. Wolontariusze udają się do rodziny i przeprowadzają z nią rozmowę, aby poznać sytuację, w której rodzina się znajduje, jej potrzeby i trudności, z jakimi zmaga się na co dzień. Na jej podstawie decydują, czy rodzina powinna zostać włączona do projektu. Jednym z najważniejszych kryterium odrzucenia rodziny jest tzw. postawa „roszczeniowa” (mniemanie, że pomoc po prostu należy się jej „z zasady”).

Po spotkaniu z rodziną wolontariusz redaguje anonimowy opis sytuacji rodziny, który 16 listopada zostanie opublikowany na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Kolejny krok należy już do darczyńcy – osoby, która ze stworzonej przez wolontariuszy bazy rodzin wybierze jedną, konkretną rodzinę i zdecyduje się zrobić dla niej paczkę zgodnie z zamieszczoną w opisie listą potrzeb. Darczyńcy przeważnie przygotowują paczki w grupach – wraz ze swoją rodziną, przyjaciółmi, kolegami z pracy czy ze studiów. Pomagać decydują się również przedszkola, klasy szkolne lub firmy. Wszystko po to, by spełnić jak najwięcej potrzeb danej rodziny i by pomoc była jak najlepszej jakości.

Ostatnim i najbardziej wzruszającym etapem jest finał projektu 7 – 8 grudnia, podczas którego darczyńcy przywożą paczki do magazynu rejonu (Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Mysłowicach). Stamtąd wolontariusze przekazują je już bezpośrednio do konkretnych rodzin.

Komentarze