Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Mysłowicach

Czym jest przedsiębiorczość, ile sił trzeba włożyć każdego dnia w prowadzenie własnej działalności, na jaką pomoc mogą liczyć przyszli biznesmeni? Na te i wiele podobnych pytań odpowiadali uczestnicy warsztatów „Przyszłość przedsiębiorczości”, które odbyły się 19 listopada w mysłowickim Szybie Bończyk.

Ponad 130 krajów całego świata bierze udział w obchodach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Mysłowice dołączyły do tego wydarzenia za sprawą warsztatów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Przedsiębiorczości. Tematem warsztatów była przyszłość przedsiębiorczości, uczestnikami – młodzież z mysłowickich szkół średnich.

– Będąc u progu dorosłości młodzi ludzie zaczynają coraz poważniej myśleć o swojej przyszłości zawodowej. Czy będzie to przyszłość związana z prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa? Chcemy dziś pomóc młodym ludziom odpowiedzieć na to pytanie – mówiła Jolanta Charchuła, prowadząca warsztaty dla młodzieży.

Przed rozpoczęciem warsztatów głos zabrał prezydent Edward Lasok, który w kilku zdaniach podziękował za organizację tego wydarzenia w Mysłowicach.

Maciej Sikora, prezes WiR, zdradził swój przepis na sukces: – Ciężka i konsekwentna praca przynosi w końcu wymierne efekty. Zaczynałem swój biznes od baru zlokalizowanego w autobusie, dziś mogę was gościć w sali konferencyjnej Szybu Bończyk.

Robert Seredyniecki z Cyber Dragon: – Aby rozpocząć własną działalność nie potrzeba wielkich pieniędzy. Mój biznes zaczął się od zakupu jednej gry na konsolę.

Dla Stelli Bautisty ze Szkoły Językowej Wieża Babel prowadzenie przedsiębiorstwa to spore wyzwanie: – Rano zajmuję się sprawami administracyjnymi, popołudniami prowadzę zajęcia w szkole, wieczorem mam czas na rodzinę. Trzeba znaleźć złoty środek, aby to wszystko pogodzić.

Jak przekonywała Natalia Ryńska, lider marketingu sieciowego, praca na etat nie daje takiej satysfakcji jak własna działalność: – Sama planuję dzień i ponoszę za swoje wybory odpowiedzialność. Nie mam nad sobą szefa i nie jestem uzależniona od jego humorów.

W warsztatach udział wzięli również przedstawiciele urzędów wspierających przedsiębiorczość. Irena Malcharek z mysłowickiego magistratu wyjaśniła zasady funkcjonowania „jednego okienka”, Bożena Bartnicka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy i Magdalena Miszta z WUP mówiły o środkach pomocowych i szkoleniach.

Warsztaty zakończyła ożywiona, chwilami nawet ostra dyskusja prowadzona przez młodzież. Uczniowie dopytywali o szczegóły związanie z otwieraniem własnych przedsiębiorstw, o szkolenia i procedury związane z przyznawaniem środków pomocowych.

Nadesłano przez: Stowarzyszenie WiRKomentarze