fot. sxc.hu

19 uczniów mysłowickich szkół otrzymało stypendia od prezydenta miasta. Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Przedsiębiorczości przyznało natomiast stypendium dla najlepiej rokującego ucznia szkoły zawodowej.

Prezydenckie stypendia przyznane zostały w trzech kategoriach: naukowe, sportowe i artystyczne. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 30 tys. zł.

Stypendia są elementem realizacji „Mysłowickiego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, mieszkańców Mysłowic”. Ma on na celu wspieranie i motywowanie uzdolnionych młodych mysłowiczan, których wiedza i osiągnięcia wykraczają poza wymagania programowe szkół, w których się kształcą lub posiadających inne znaczące osiągnięcia.

– Mysłowice to z całą pewnością miasto pełne uzdolnionych dzieci i młodzieży i chciałbym oczywiście nagrodzić i podziękować im wszystkim. Patrząc jednak realnie należało znaleźć sposób, który pozwoli choć w części zrealizować ten plan – mówi prezydent Mysłowic, Edward Lasok.

Stypendium może otrzymać każdy uczeń, który ukończył IV klasę szkoły podstawowej i osiąga wysokie wyniki w nauce oraz w działaniach z dziedziny kultury czy sportu. Największą szansę na to wyróżnienie mają laureaci olimpiad lub konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, uczniowie, którzy mogą pochwalić się średnią co najmniej 5,0 i ci reprezentujący szkołę i miasto w regionie lub na szczeblu ogólnopolskim w konkursach, przeglądach czy wystawach oraz uczniowie, którzy legitymują się bardzo dobrymi osiągnięciami sportowymi lub artystycznymi na szczeblu co najmniej wojewódzkim i uzyskują dobre wyniki w nauce (średnia co najmniej 4,0).

Stypendium przyznaje się na okres od września do czerwca danego roku szkolnego.

Komisja składająca się z prezydenta, jego I zastępcy, radnych Teresy Bialuchy, Tomasza Wrony, Jerzego Biesiadeckiego i Zbigniewa Karaszewskiego oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwony Nowak przeanalizowała 92 wnioski stypendialne i przyznała 19 stypendiów.

Stypendium naukowe otrzymali:

 1. Adrianna Biecka
 2. Hanna Gumółka
 3. Karol Kwapich
 4. Bartosz Magosz
 5. Marta Mędlak
 6. Mateusz Obrzut
 7. Katrin Rozmus
 8. Łukasz Stanik

Stypendium artystyczne otrzymali: 

 1. Alicja Ciesielczuk
 2. Anna Rolka
 3. Szymon Wróbel

Stypendium sportowe otrzymali:

 1. Sebastian Baran
 2. Filip Kocima
 3. Łukasz Kudła
 4. Arkadiusz  Pawłowski
 5. Patrycja Sołtysiak
 6. Krzysztof Ślązak
 7. Michał Włodarczyk
 8. Jan Zandecki

Ponadto Kamil Korczak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, decyzją mysłowickiego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Przedsiębiorczości otrzymał stypendium dla najlepiej rokującego ucznia szkoły zawodowej.

Dlaczego kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu nagrody właśnie Kamilowi? Jak wyjaśnia Stella Bautista jest on wzorem godnym naśladowania. – Kamil mimo wielu przeciwności losu daje radę, osiąga dobre wyniki w nauce, pracuje na zajęciach praktycznych i poświęca się swojej pasji, jaką jest motoryzacja – tłumaczy Bautista, wiceprezes WiR.

Kamil Korczak otrzymał półroczne stypendium – przez pięć najbliższych miesięcy będzie otrzymywał kwotę 300 zł. Pieniądze pochodzą z zakupu biletów na bal przedsiębiorcy, który odbył się na początku roku w Szybie Bończyk. W poprzednim semestrze stypendium otrzymała Agnieszka Wendreńska z ZSP3.

Źródło: UM Mysłowice, myslowice.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię