fot. ARAmedia

Słoneczna Sycylia – bajeczne plaże, ciepłe morze i.. ciężka praca. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Mysłowicach nie wybrali się tam na wakacje, a na miesięczny staż w ramach programu „Leonardo da Vinci”.

Program „Leonardo da Vinci” jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”. Jego uczestnicy mają szansę zdobywać doświadczenie zawodowe poza granicami Polski, m.in. w Finlandii, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech.

Właśnie na włoską Sycylię udali się uczniowie technikum hotelarskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Mysłowicach. Między 17 czerwca a 12 lipca mogli oni nabytą w szkole wiedzę teoretyczną przełożyć na praktykę w kilku sycylijskich hotelach, m.in. Il Gabbiano czy Sait Hotel. Mieli do wypełnienia takie same obowiązki, jak pełnoprawni pracownicy. Pracowali na różnych stanowiskach: jako kelnerzy, recepcjoniści, a nawet cukiernicy! Miesięczny staż pozwolił im zdobyć cenne certyfikaty, które wzbogacą ich CV i otworzą drzwi na rynek pracy w zawodzie hotelarza w całej Europie.

– O udział w tym projekcie staraliśmy się aż trzykrotnie i dopiero za trzecim razem udało nam się do niego zakwalifikować – mówi Katarzyna Michalak, kierownik szkolenia praktycznego w ZSP3. – To spełnienie moich własnych marzeń i ogromna szansa dla naszych uczniów. Mogli oni poznać pracę hotelarza od kuchni w profesjonalnych hotelach za granicą. Poradzili sobie świetnie, mimo specyficznego podejścia Włochów do pracy. My otoczyliśmy ich należytą opieką i służyliśmy radą, a sycylijscy pracodawcy pozwolili im rozwinąć skrzydła – dodaje.

W projekcie „Leonardo da Vinci – Become More Professional” wzięło udział 18 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich technikum hotelarskiego. W ramach przygotowań do tego wyjazdu spotykali się oni ze szkolnym pedagogiem, na specjalnych zajęciach intensywnie uczyli się języka angielskiego z elementami hotelarstwa, a w Szkole Językowej „Wieża Babel” – języka włoskiego.

Podczas uroczystego wręczenia certyfikatów, które odbyło się dziś w murach ZSP3, dyrektor placówki Adam Goździcki przyznał, że wszystkie przygotowania tych młodych ludzi do stażu we Włoszech zaprocentowały i przyniosły wymierne efekty.

– Mamy nadzieję, że w przyszłych latach uda nam się zafundować tak wspaniałą przygodę uczniom technikum fryzjerskiego albo szkoły zawodowej – podsumowuje Katarzyna Michalak.

Dodajmy, że ZSP3 to pierwsza mysłowicka placówka, która zakwalifikowała się do unijnego programu „Leonardo da Vinci”. Gratulujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię