Osiągnięcia sportowe mysłowickich szkół w ubiegłym roku szkolnym

Śląski Szkolny Związek Sportowy od ponad 60 lat – w cyklu kolejnych lat szkolnych – organizuje i nadzoruje system wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej poszczególnych szczebli nauczania. Ta sportowa rywalizacja prowadzona przez Śl. SZS przebiega pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, a najlepsze szkoły naszego województwa walczą co roku o puchary Śląskiego Kuratora Oświaty.

Droga szkół do finałów wojewódzkich jest długa i trudna, a tylko wywalczenie awansu i udział w Wojewódzkich Igrzyskach, Gimnazjadzie albo Licealiadzie gwarantuje jakiekolwiek zdobycze punktowe w tym współzawodnictwie. Pierwszym etapem jest solidne i skuteczne przygotowanie reprezentacyjnej drużyny szkolnej w danej dyscyplinie tak, aby z powodzeniem zajęła 1. miejsce w finałach miejskich. Następnie mistrzowska szkoła z Mysłowic walczy z mistrzem Katowic tej samej dyscypliny. Tylko zwycięzca konfrontacji ma zagwarantowany awans do finałów wojewódzkich.

W grach zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i piłka nożna) nawet pokonanie najlepszej katowickiej szkoły nie gwarantuje występu w ścisłym finale, gdyż po pomyślnym przebrnięciu tych dwóch etapów, szkolną reprezentację czeka jeszcze trzeci szczebel –  półfinał wojewódzki w składzie czterech najlepszych szkół z rejonów: Chorzowa, Pszczyny, Tychów i Katowic/Mysłowic (szkoły województwa śląskiego przydzielone są do jednego z 16 rejonów, a następnie do czterech grup półfinałowych po cztery mistrzowskie zespoły szkolne z rejonów – reguła ta dotyczy wszystkich kategorii nauczania, tj. szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych). Także i na tym trzecim szczeblu – czyli w półfinałach wojewódzkich – wyłącznie zajęcie 1. miejsca zapewnia występ w ścisłym finale Wojewódzkich Igrzysk, Gimnazjady, czy Licealiady. A trzeba wziąć przy tym pod uwagę niebagatelną ilość placówek, jaka corocznie ubiega się o to, aby uzyskać awans do finałów wojewódzkich. W każdym rejonie na szczeblu poszczególnych miast, gmin i powiatów w grach zespołowych rywalizuje co najmniej 15 – 20 szkół – co łącznie w 16 rejonach oznacza rywalizację ok. 240 – 320 placówek ! Zatem już sam awans do najlepszej “szesnastki” województwa jest bardzo dobrym rezultatem, a wywalczenie miejsca na podium w poszczególnych dyscyplinach – czyli zdobycie złotych, srebrnych lub brązowych medali w finale wojewódzkim – należy przyjąć jako naprawdę szczególne duże i znaczące osiągnięcie.

To wprowadzenie obrazuje, jak wiele wysiłku i czasochłonnych przygotowań ze strony samej młodzieży – reprezentantów szkoły, ale i przygotowujących ich opiekunów (nauczycieli wychowania fizycznego) – potrzeba, aby przy tak dużej konkurencji odnieść wiele zwycięskich spotkań i osiągnąć te szczytowe, najwyższe cele.

I tu Mysłowice zazwyczaj w każdym roku szkolnym mogą się poszczycić znaczącymi sukcesami sportowymi naszych miejskich placówek oświatowych. Nie inaczej było w minionym roku szkolnym 2012/2013. Na stronie internetowej Ślaskiego Szkolnego Związku Sportowego (www.slaskiszs.republika.pl) zamieszczone są komunikaty zawierające kompletne zestawienia i klasyfikacje finałowych rozgrywek wojewódzkich Igrzysk (szkoły podstawowe), Gimnazjady (szkoły gimnazjalne) i Licealiady (szkoły ponadgimnazjalne) w dyscyplinach, w których prowadzona jest sportowa rywalizacja młodzieży szkolnej. Tam też w tabelach zbiorczych widnieją zestawienia generalnych klasyfikacji punktowych szkół za rok szkolny 2012/2013. W komunikatach tych można znaleźć dziesięć mysłowickich szkół, co oznacza, iż właśnie taka ilość awansowała i „punktowała” w finałach wojewódzkich. Są to: w kategorii szkół podstawowych – SP1SP15 i Zespół Szkół Sportowych, w kategorii szkół gimnazjalnych – Gimnazjum Sportowe ZSS, G1, G n3 i G5, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych – I LO, II LO oraz ZSP nr 3. Dziesięciokrotnie reprezentacje mysłowickich szkół drużynowo osiągnęły w tych finałach miejsca medalowe, w tym trzykrotnie były to najwyższe laury (czyli złote medale i tytuły szkolnych, drużynowych mistrzów województwa śląskiego w roku szkolnym 2012/2013). Ponadto aż siedmiokrotnie dzieci i młodzież mysłowickich placówek stawała na 2. i 3. miejscu podium zdobywając srebrne i brązowe medale. Oto jak szczegółowo w poszczególnych grupach przedstawiają się te osiągnięcia i dokonania:

W kategorii szkół podstawowych:

 • 1 miejsce – dziewczęca reprezentacja Zespołu Szkół Sportowych w tenisie stołowym – drużyna w składzie: Sonia Kulasińska (drugi złoty medal zdobyła za 1. miejsce indywidualnie), Julia Braś (wywalczyła 2. miejsce i medal srebrny indywidualnie) oraz Zuzanna Grzesińska (5. miejsce indywidualnie w gronie 45 tenisistek, które walczyły w finałach). Trenerzy i opiekunowie  – Beata Nowak i Jurij Fomin;
 • 3 miejsce drużynowo – dziewczęta Zespołu Szkół Sportowych w zawodach pływackich;
 • 3 miejsce – drużyna chłopców Zespołu Szkół Sportowych w tenisie stołowym;
 • 4 miejsce drużynowo – reprezentantki Zespołu Szkół Sportowych w szachach;
 • 5 miejsce – reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 w mini piłce siatkowej dziewcząt;
 • 6 miejsce – uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w drużynowych zawodach pływackich;
 • 7 miejsce – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w mini piłce siatkowej chłopców;
 • 7 miejsce – reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 15 w sztafetowych biegach przełajowych;
 • 10 miejsce drużynowo – chłopcy  Zespołu Szkół Sportowych w biegach na orientację;
 • 13 miejsce drużynowo –  dziewczęta Zespołu Szkół Sportowych w biegach na orientację;
 • 14 miejsce – reprezentantki Zespołu Szkół Sportowych w sztafetowych biegach przełaj.

W kategorii szkół gimnazjalnych:

 • 1 miejsce – chłopięca reprezentacja Gimnazjum nr 1 w piłce ręcznej – skład osobowy zespołu: Balicki Piotr, Blaut Błażej, Dembicz Dominik, Gnyp Filip, Grądys Szymon, Korczyk Jacek, Kosman Mateusz, Krzak Artur, Lampa Szymon, Markiewicz Wojciech, Mauer Jakub, Misiek Radosław, Myszor Maciej, Pisarzowski Piotr i Szymański Piotr. Opiekun i trener drużyny – Maria Ryś. (w czerwcu br. dwunastu piłkarzy z w/w piętnastki uczestniczyło także w finałach Ogólnopolskiej Gimnazjady w Radomiu, gdzie w gronie 16 mistrzowskich szkół gimnazjalnych wszystkich województw zajęli 5 miejsce).
 • 1 miejsce – dziewczęca reprezentacja Gimnazjum Sportowego ZSS w tenisie stołowym – drużyna w składzie: Martyna Zygadło (zdobyła także srebrny medal za wywalczenie 2. miejsca w klasyfikacji indywidualnej), Klaudia Brudniok (6. miejsce indywidualnie) oraz Monika Kasperkiewicz (17. miejsce indywidualnie w gronie 48 najlepszych  tenisistek szkół gimnazjalnych Śląska). Opiekunowie i trenerzy – Beata Nowak i Jurij Fomin;
 • 2 miejsce – drużyna chłopców Gimnazjum Sportowego ZSS w tenisie stołowym;
 • 3 miejsce – reprezentacja dziewcząt Gimnazjum nr 1 w halowej piłce siatkowej;
 • 3 miejsce – reprezentantki Gimnazjum nr 1 w plażowej piłce siatkowej;
 • 4 miejsce drużynowo – chłopcy Gimnazjum Sportowego ZSS w szachach;
 • 6 miejsce drużynowo – dziewczęta Gimnazjum Sportowego ZSS w sztafetach pływackich;
 • 7 miejsce drużynowo – chłopcy Gimnazjum Sportowego ZSS w sztafetach pływackich;
 • 8 miejsce drużynowo – chłopcy Gimnazjum Sportowego ZSS w biegach na orientację;
 • 8 miejsce drużynowo – chłopcy Gimnazjum nr 5 w sztafetowych biegach przełajowych;
 • 10 miejsce drużynowo – dziewczęta Gimnazjum Sportowego w biegach na orientację;
 • 13 miejsce drużynowo – reprezentantki Gimnazjum nr 3 w szachach.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

 • 2 miejsce – męska reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w piłce ręcznej;
 • 3 miejsce – żeńska reprezentacyjna drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w halowej piłce siatkowej (w roku szkolnym 2011/2012 zdobyła złote medale i tytuł najlepszej żeńskiej drużyny siatkarskiej na Śląsku i godnie zaprezentowały nasze miasto i województwo w finałach Ogólnopolskiej Licealiady organizowanej przez                        Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego, gdyż w czerwcu ubiegłego roku w Wieliczce – w gronie szesnastu siatkarskich mistrzowskich szkolnych zespołów wszystkich województw kraju – wywalczyły  2. miejsce i srebrne medale);
 •  7 miejsce drużynowo – dziewczęta I Liceum Ogólnokształcącego w biegach na orientację;
 • 7 miejsce – reprezentantki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w piłce siatkowej plażowej;
 • 8 miejsce drużynowo – chłopcy I LO w biegach na orientację;
 • 12 miejsce drużynowo – dziewczęta I LO w lekkiej atletyce;
 • 15 miejsce drużynowo – chłopcy I LO w lekkiej atletyce;
 • 15 miejsce drużynowo – chłopcy II LO w tenisie stołowym.

W zależności od zajętego miejsca w finałach wojewódzkich w danej dyscyplinie, każda szkoła – finalistka tej rywalizacji, otrzymała odpowiednią ilość punktów w końcowej klasyfikacji współzawodnictwa sportowego szkół o puchary Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach (1. miejsce – 32 pkt., 2 miejsce – 30 pkt.,  itd. aż do 2 pkt. za 16. miejsce). W grupie szkół ponadgimnazjalnych suma uzyskanych punktów wyznaczyła szkołom odpowiednie miejsce w tej klasyfikacji, przy czym prowadzona jest oddzielnie klasyfikacja dla dziewcząt i chłopców.

W zakończonym roku szkolnym w kategorii dziewcząt punkty zdobyło 80 różnych szkół ponadgimnazjalnych Śląska, natomiast w kategorii chłopców „punktowało” 106 szkół z różnych miast i miejscowości. Nasze miejskie placówki wśród tych szkół zostały sklasyfikowane w  tabelach zbiorczych na następujących pozycjach:

W kategorii dziewcząt:

 • 15 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej ZSP nr 3
 • 33 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO

W kategorii chłopców: 14 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO.

Natomiast generalne współzawodnictwo w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych na szczeblu naszego województwa – zgodnie z regulaminem Szkolnego Związku Sportowego –  jest prowadzone wspólnie dla obu grup (suma punktów dziewcząt i chłopców razem), przy czym do końcowych klasyfikacji zaliczonych zostaje maksymalnie sześć najlepszych wyników punktowych uzyskanych przez daną szkołę w finałach Wojewódzkich Igrzysk i Gimnazjady. Oto jak przedstawiają się lokaty naszych mysłowickich szkół w tabelach zbiorczych w sportowej rywalizacji wojewódzkiej w tych dwóch szczeblach nauczania:

W kategorii szkół gimnazjalnych:

 • 5 miejsce – Gimnazjum Sportowe ZSS im. Olimpijczyków Śląskich
 • 17 miejsce – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego
 • 138 miejsce – Gimnazjum nr 5 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 • 180 miejsce – Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Kardynała Karola Wojtyły

Na przestrzeni roku szkolnego 2012/2013 w różnych dyscyplinach w finałach wojewódzkich łącznie rywalizowało i zostało sklasyfikowanych 201 szkół gimnazjalnych Śląska.

W kategorii  szkół  podstawowych:

 • 2 miejsce – Zespół Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich
 • 58 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny i Ignacego Fików

W tej kategorii w tabelach zbiorczych widnieje 212 szkół podstawowych Śląska, które „punktowały” w sportowej rywalizacji tego szczebla w województwie.

Jak co roku uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Sportowych wystąpili i – jak wynika z wyżej przytoczonych zestawień – ze wszystkich mysłowickich placówek rywalizowali w największej ilości dyscyplin w finałach wojewódzkich (tenis stołowy, pływanie, biegi na orientację, szachy). A ponieważ zazwyczaj tę rywalizację kończyli na medalowych miejscach lub klasyfikowani byli na wysokich pozycjach, nic zatem dziwnego, że po raz kolejny drużynowo uplasowali się w czołowych szóstkach najlepszych w sporcie szkół na Śląsku. Młodzieży oraz nauczycielom wychowania fizycznego i wszystkim innym trenerom i pedagogom oraz dyrekcji naszej mysłowickiej „sportówki” gratulujemy, a wszystkim naszym placówkom oświatowym życzymy jeszcze większych sukcesów sportowych w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym.

Nadesłano przez: Wiesław Ziarko
Komentarze