Dołącz do mysłowickiej Drużyny SuperW!

Materiały promocyjne

Ruszyła kolejna, trzynasta już edycja ogólnopolskiego projektu Szlachetna Paczka, która dzięki zaangażowaniu wielu osób z naszego miasta, wolontariuszy Stowarzyszenia WIOSNA, gościć będzie również w Mysłowicach.

– Ubiegłoroczna edycja Szlachetnej Paczki połączyła wielu mysłowiczan, którzy swą świąteczną pomoc ofiarowali potrzebującym mieszkańcom miasta – mówi liderka rejonu Mysłowice, Katarzyna Grabka. – Pomogło nam wtedy 23 wolontariuszy, którzy do projektu włączyli 41 rodzin. W tym roku chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większej ilości osób w potrzebie. Zależy nam więc, aby w tej edycji Szlachetnej Paczki wzięło udział 26 wolontariuszy.

Wolontariusze, którzy tworzą silną i zgraną drużynę SuperW, odnajdują najbardziej potrzebujących w swoim otoczeniu, spotykają się z nimi i diagnozują sytuację, aby podjąć mądrą decyzję o włączeniu do projektu konkretnej rodziny. Oferowana w ramach Szlachetnej Paczki pomoc powinna być bowiem impulsem do zmiany na lepsze i inspiracją do podjęcia działania.

–  Pierwsze spotkanie z rodziną jest najbardziej emocjonującą częścią naszej pracy – mówi jedna z wolontariuszek, która brała udział w projekcie w zeszłym roku. – Wtedy poznajemy konkretne osoby i stwierdzamy, czy spełniają warunki niezbędne do włączenia ich do projektu. Wybór zawsze należy do nas. Zetknięcie z ich światem i problemami, z którymi muszą zmagać się na co dzień, jest dla nas często bardzo trudnym i ciężkim przeżyciem. To my poznajemy rodzinę i utożsamiamy ją z konkretnymi twarzami. Dlatego każdemu z wolontariuszy bardzo zależy na tym, aby rodzina, którą się opiekuje, otrzymała od darczyńcy jak najlepszej jakości pomoc podczas finału Szlachetnej Paczki w grudniu.

Wolontariusz odwiedza rodziny żyjące w biedzie i decyduje, czy włączyć je do projektu, przygotowuje listę ich potrzeb, kontaktuje się z darczyńcą i dostarcza przygotowaną przez niego pomoc do potrzebującej rodziny.

Każdy „Paczkowy” wolontariusz odbywa jednodniowe szkolenie, bierze udział w spotkaniach drużyny, angażuje się w poszukiwanie darczyńców dla rodzin, a potem pozostaje z nimi w stałym kontakcie aż do momentu przekazania paczki.

– Pamiętam, jak darczyńca, który zdecydował się w ubiegłym roku na zrobienie paczki „mojej” rodzinie, udał się do sklepu i z ogromnym zaangażowaniem wybierał prezenty – wspomina wolontariuszka. – W ciągu 2 godzin tej gorączki świątecznych zakupów otrzymałam od niego 6 telefonów. Czułam się prawie tak, jakbym była razem z nim w tym sklepie – dodaje, śmiejąc się. – To było wspaniałe przeżycie. Wiedziałam, że przygotowana przez niego paczka będzie solidną pomocą dla rodziny, a oczami wyobraźni widziałam już Anię – najmłodszą domowniczkę, w nowych, zimowych kozaczkach, o których słyszałam od darczyńcy przez telefon.

W zamian za zaangażowanie wolontariuszy organizatorzy obiecują satysfakcję z uczestniczenia w ogólnopolskim projekcie, radość z niesienia pomocy, szansę sprawdzenia się, rozwój ważnych umiejętności, takich jak zarządzanie, organizacja i współpraca w grupie, lepsze poznanie siebie i wreszcie poznanie nowych osób.

Najważniejsza jest jednak radość i satysfakcja, jaką odczuwa się podczas finału Szlachetnej Paczki w grudniu, twierdzą zgodnie wszyscy wolontariusze. – Ciężką pracę włożoną w projekt z nawiązką wynagradzają jeszcze cięższe paczki, które przynosimy podczas finału rodzinom – śmieją się.

– Do tej pory zgłosiło się 10 osób, które jako wolontariusze chcą wesprzeć nasz rejon w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki – relacjonuje Katarzyna Grabka. – Większość z nich to osoby, które w projekcie uczestniczyły już w tamtym roku. Wciąż brakuje nam 16 osób. Gorąco zachęcamy do udziału w projekcie wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Gwarantujemy, że tej decyzji nikt nie będzie żałował.

Aby wziąć udział w Szlachetnej Paczce i dołączyć do mysłowickiej drużyny SuperW, wystarczy wejść na stronę www.superw.pl, wybrać rejon Mysłowice i wypełnić formularz rekrutacyjny.

– Chcielibyśmy, aby jak najwięcej rodzin zostało obdarowanych przez darczyńców świątecznymi paczkami, ale wiele zależy od tego, ilu będzie wolontariuszy – mówi Grabka. – Bez ich pomocy nie zdołamy tego zrobić.

Komentarze