Będzie centrum na Zawodziu?

fot. wikimapia.org

W budowę centrum przesiadkowego dawno przestaliśmy wierzyć. Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe, więc może z tego powodu katowiccy włodarze coraz głośniej mówią o jego budowie. W tym roku zarezerwowali 100 tys. zł na projekt węzła Zawodzie.

Stolica Śląska budowę centrów przesiadkowych planuje od wielu lat. Obecnie mówi się o tego typu budowach na Zawodziu, na Słonecznej Pętli, Brynowie i Ligocie. Same centra mają być częścią raczkującego w Katowicach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, którego wdrożenie powinno odkorkować miasto. W ramach tego systemu planowane są m.in. tablice informujące o utrudnieniach na drogach ulokowane przy wjazdach do miasta i parkingi przy wjazdach do Katowic, gdzie kierowcy mogliby przesiąść się na komunikację publiczną. Wszystko wskazuje na to, że katowiccy urzędnicy na poważnie zabrali się za usprawnianie komunikacji w regionie, bo nikogo nie trzeba przekonywać, że jest co usprawniać.

– Według planów ma to być centrum przesiadkowe dla komunikacji autobusowej i tramwajowej, a także parking park & ride. Będziemy się starać o pozyskanie środków, również z funduszy europejskich, na budowę tych centrów. Chcielibyśmy, by ten projekt zachęcił kierowców do korzystania z komunikacji publicznej – informuje Jakub Jarząbek z katowickiego magistratu.

Pasażerowie na informacje o planowanych zmianach reagują raczej z niedowierzaniem. – Wystarczyłaby większa ilość wiat przystankowych. Po prostu chciałabym mieć gdzie się schować w deszczowy dzień, kiedy jest tutaj zbyt wiele osób i nie mieścimy się pod tymi obecnymi – mówi Marta oczekująca na autobus na Zawodziu.

W planie budżetu na 2013 r. Katowice zarezerwowały kwotę 100 tys. zł na projekt węzła Zawodzie. Projekt na razie jest jeszcze w niezaawansowanym stadium. Urzędnikom trudno mówić też o wiążących terminach budowy, bo inwestycja ta uzależniona jest od środków w budżecie miasta i w dużym stopniu zależy też od dofinansowania ze środków funduszy europejskich. Realizacja została zaproponowana w perspektywie lat 2014-2020.

Komentarze