Jak stworzyć „rynek” na Brzezince

fot. MZGK

Brzezinka to jedna z najstarszych i największych dzielnic naszego miasta. Centralnie położona stanowi gwiaździsty zwornik komunikacyjny i funkcjonalny dla kilku mniejszych dzielnic sąsiednich.

Już w latach 1998 – 2002 zostało to dostrzeżone przez władze. Ówczesny przewodniczący rady miasta Edward Lasok – mieszkaniec Brzezinki –  dążył do podniesienia rangi dzielnicy. Powstała wtedy kanalizacja na osiedlu Reja – Różana. Wdrożono też pomysł prezydenta Augustyna, żeby właśnie do Brzezinki przenieść z Kosztów nową przychodnię specjalistyczną, a w starej, kosztowskiej, urządzić szkołę podstawową. Tak też się stało. Parę lat później dyrektor Konieczny z Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej wyremontował piękną elewację starego brzezińskiego ratusza z zegarem, zamykającego od wschodu nienazwany plac, nazywany potocznie brzezińskim rynkiem. Obecna kadencja prezydenta „z Brzezinki” Edwarda Lasoka to dobra okazja, żeby kontynuować stare, dobre pomysły.

Zachodnią pierzeję wspomnianego „rynku” stanowią dwa wątpliwej urody budynki komunalne. Ich partery tworzą ważny dla Brzezinki ciąg handlowy. Każdy sklep sam sobie pomalował elewację tak jak chciał i powiesił szyld, według własnego uznania, tworząc nieziemski bałagan kolorów i kształtów.

Po konsultacjach z Prezydentem Lasokiem i radną z Brzezinki Teresą Bialuchą MZGK zlecił projekt rewitalizacji wschodniej ściany ul. Brzezińskiej. Pomysł jest taki, żeby z dwóch brzydkich i pozbawionych stylu budynków „wyczarować” pierzeję kilku małych, ładnych kamieniczek o charakterze rynkowym. Uporządkowany zostanie także harmider sklepowych szyldów. Wszystkie będą miały ujednoliconą wielkość i styl. Również obydwa szczyty pierzei, stanowiące pierwsze wrażenie dla wjeżdżających od strony Kosztów i od Brzęczkowic, otrzymają nowy wystrój.

Pierwszy etap robót już rusza na budynku przy ul. Brzezińskiej 26. Dom otrzyma nowe pokrycie dachowe wraz z orynnowaniem i naprawą kominów. Drugi etap-– rewitalizacja elewacji – rozpocznie się latem. Obejmie ona również wymianę kilku ostatnich starych okien. Koszt całości przewidziany jest na około 100 tys. zł.

Komentarze