Nowa Grunwaldzka 2

fot. mzgk.myslowice.pl

O remoncie jednej z najcenniejszych mysłowickich kamienic mówi Zbigniew Augustyn, dyrektor MZGK:

Po sprzedaniu prawie 2000 mieszkań komunalnych w gminnym zasobie mieszkaniowym Mysłowic pozostały niemal wyłącznie stare lub bardzo stare budynki. Spora część z nich to obiekty o charakterze zabytkowym, często bardzo ozdobne i wartościowe historycznie. Niestety wszystkie mają jedną cechę wspólną – tragiczny stan techniczny i estetyczny. To bulwersujące, że prawie 70 lat po wojnie i prawie 10 lat od wejścia do Unii Mysłowice wyglądają jak slams.

Prezydent Lasok w swej kampanii wyborczej wskazywał bardzo mocno potrzebę rewitalizacji rynku i strefy zabytkowej. Obecnie jest to realizowane przy pomocy MZGK, dzięki specjalnym dotacjom przyznawanym przez prezydenta i radę miasta z budżetu gminy.

Ponieważ potrzeby remontowe są ogromne, a środków mało, w pierwszej kolejności wykonywane są roboty likwidujące zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz dachy, rynny i likwidacja dziesiątek śmierdzących szamb, zalewających podwórka i piwnice.

Grunwaldzka 2 to jedna z najbardziej zdewastowanych, lecz jednocześnie najcenniejszych kamienic w mieście. Rok w rok trzeba było odbijać młotkami kolejne tynki i gzymsy, bo zagrażały życiu tysięcy przechodniów.

Od strony południowej brakowało nawet części poszycia dachowego. Projekt remontu wykonała pracownia Severyn Projekt. Każdy detal uzgadniano z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W wyniku przetargu nieograniczonego umowę na wykonawstwo uzyskała mysłowicka firma Jasiński. Zakończenie prac nastąpi w lipcu. Kamienica odzyska dawny blask, będzie też profesjonalnie podświetlona. Okładziny parteru wykonane będą z prawdziwego kamienia, a orynnowanie i obróbki z blach tytanowo – cynkowych. Wszystko to za korzystną cenę ok. 80 tys. zł. Nakłady mogą się szybko zwrócić, bo kamienica posiada aż pięć lokali użytkowych. Część z nich jest pusta. Po remoncie atrakcyjność lokali z pewnością wzrośnie.

Komentarze