Silesia Volley z wicemistrzostwem Polski

fot. ITVM

Finałowy turniej Mistrzostw Polski juniorek, który odbył się w Jarosławiu, dał wiele powodów do radości mieszkańcom Mysłowic. Podopieczne Rafała Kalinowskiego zdobyły srebrny medal Mistrzostw Polski juniorek, udowadniający tym samym, że są liczącą się drużyną na siatkarskiej mapie Polski.

Turniej finałowy w Jarosławiu odbywał się w dniach 10 – 14 kwietnia. Mysłowiczanki zmagania finałowe rozpoczęły w grupie B, gdzie walczyć musiały z drużynami STS Sandecji Nowy Sącz, Energa Gedania Gdańsk oraz UKS-u Barnim Goleniów. Smaku rywalizacji dodawał fakt, że Energa Gedenia broniła tytułu sprzed roku.

W pierwszym meczu Silesia gładko pokonała rywalki z Nowego Sącza 3-0 (25-14, 25-19, 25-15). Tym zwycięstwem siatkarki z Mysłowic pokazały, że mają ochotę na zdobycie mistrzostwa. Następnego dnia mysłowiczanki musiały przełknąć gorycz porażki. Zacięty mecz Energą Gedania zakończył się zwycięstwem gdynianek 3-2 (25-18, 26-28, 25-17, 22-25, 15-13). Wyrównany mecz z Mistrzyniami Polski rozbudził apetyty kibiców na ostateczny sukces. Silesia podsyciła to uczucie, wygrywając w ostatnim meczu grupowym 3-1 (25-18, 25-22, 20-25, 25-9).

Czwartego dnia turnieju mysłowiczanki zmierzyły się ze zwycięzcą grupy A, KS-em Pałac Bydgoszcz. Kibiców mógł niepokoić fakt, że obie drużyny zmierzyły się już wcześniej. W półfinałowym turnieju w Bydgoszczy siatkarki Silesii uległy Pałacowi 3-0. Trener Kalinowski wyciągnął jednak wnioski i odpowiednio przygotował swoje podopieczne do ponownego spotkania. Mysłowiczanki wygrały 3-1. Nie było to jednak zwycięstwo łatwe – wszystkie swoje sety Silesia wygrała 25-22. Dziewczyny straciły nieco koncentracji w secie drugim, co Pałac bezwzględnie wykorzystał – pewnie wygrał 25-16. Mysłowiczanki w porę jednak się podniosły i wywalczyły prawo do gry o złoto.

W ostatnim dniu turnieju drużyna Rafała Kalinowskiego ponownie spotkała się z Energą Gedania Gdańsk. Finałowy mecz przebiegał podobnie do meczu grupowego – zacięta, wyrównana gra, podobny, wysoki poziom obu zespołów i ostateczne zwycięstwo gdynianek 3-2 (19-25, 25-18, 22-25, 25-16, 15-11). Silesia Volley była blisko ogromnego sukcesu – dwukrotnie obejmowała prowadzenie, jednak obrończynie tytułu wykazały się doświadczeniem. Siatkarki Silesii Volley zdobywając tytuł Wicemistrzyń Polski juniorek na stałe wpisały się na karty historii, umocniły swoją pozycję na siatkarskiej mapie Polski, a kibicom siatkówki w Mysłowicach dały powód do świętowania.

Trzy zawodniczki z Mysłowic zostały uhonorowane indywidualnie – Majka Szczepańska, Marta Szajer i Aleksandra Wieczorek.

Nagrody indywidualne:

Najlepsza atakująca: Katarzyna Szostak (Pałac Bydgoszcz)
Najlepsza blokująca: Paulina Majkowska (Gedania Gdańsk)
Najlepsza zagrywająca: Majka Szczepańska (Silesia Volley Mysłowice)
Najlepsza libero: Marta Szajer (Silesia Volley Mysłowice)
Najlepsza przyjmująca: Paulina Glaz (Pałac Bydgoszcz)
Najlepsza rozgrywająca: Aleksandra Wieczorek (Silesia Volley Mysłowice)
Najlepsza punktująca: Magdalena Damaske (Gedania Gdańsk)
MVP: Magdalena Damaske (Gedania Gdańsk)

Komentarze