fot. UM Mysłowice

Urząd Miasta Mysłowice ogłosił wczoraj przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przysługującego Gminie Mysłowice na nieruchomości Skarbu Państwa, położonej przy ulicy Jana Dzierżonia 28 w Mysłowicach wraz z prawem własności budynku dawnego kina „Kosmos”.

„Na cele kultury i sportu” – tak określono przeznaczenie obiektu. Cena wywoławcza to 1 650 000 zł. Przetarg odbędzie się za dwa miesiące – 21 maja.

Ostatni seans w mysłowickim „Kosmosie” odbył się w 2005 roku. Odtąd historia budynku starego kina jest zawiła i przykra. Do 2008 roku stał on pusty, po czym rozpoczął się tam remont. Wymieniono podłogi, instalację elektryczną oraz centralne ogrzewanie, wentylację, a także położono nowy dach. Pod adresem Dzierżonia 28 miała powstać filia Mysłowickiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” wraz z biblioteką. Nic z tego nie wyszło – miasto nie miało na to pieniędzy.

Mieszkańcy Wesołej swoją placówkę kulturalną mieli przez cały miesiąc – na początku 2010 powstała w byłym kinie Strefa Aktywności Twórczej, filia Miejskiego Centrum Kultury. Szybko jednak została zamknięta – oczywiście z powodu braku środków na jej utrzymanie. Budynek stał więc i niszczał do 2011 roku, kiedy to zajęli się nim złodzieje – zalali oni część obiektu usiłując ukraść kaloryfery i krany, później rozkradziona została jeszcze instalacja elektryczna i wszystkie elementy nadające się na złom.

We wrześniu 2012 roku mysłowiccy radni postanowili wreszcie budynek sprzedać. Pod warunkiem, że nowy właściciel zaadaptuje go na przestrzeń kulturalno – rozrywkową, z której będą mogli korzystać mysłowiczanie z Wesołej.

Czekając do maja na dalszy rozwój wypadków pozostaje mieć nadzieję, że ktoś obudzi w tym miejscu jego niewykorzystany od lat potencjał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę wpisz tutaj swoje imię