Kino „Kosmos” wreszcie trafi pod młotek!

fot. UM Mysłowice

Urząd Miasta Mysłowice ogłosił wczoraj przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przysługującego Gminie Mysłowice na nieruchomości Skarbu Państwa, położonej przy ulicy Jana Dzierżonia 28 w Mysłowicach wraz z prawem własności budynku dawnego kina „Kosmos”.

„Na cele kultury i sportu” – tak określono przeznaczenie obiektu. Cena wywoławcza to 1 650 000 zł. Przetarg odbędzie się za dwa miesiące – 21 maja.

Ostatni seans w mysłowickim „Kosmosie” odbył się w 2005 roku. Odtąd historia budynku starego kina jest zawiła i przykra. Do 2008 roku stał on pusty, po czym rozpoczął się tam remont. Wymieniono podłogi, instalację elektryczną oraz centralne ogrzewanie, wentylację, a także położono nowy dach. Pod adresem Dzierżonia 28 miała powstać filia Mysłowickiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” wraz z biblioteką. Nic z tego nie wyszło – miasto nie miało na to pieniędzy.

Mieszkańcy Wesołej swoją placówkę kulturalną mieli przez cały miesiąc – na początku 2010 powstała w byłym kinie Strefa Aktywności Twórczej, filia Miejskiego Centrum Kultury. Szybko jednak została zamknięta – oczywiście z powodu braku środków na jej utrzymanie. Budynek stał więc i niszczał do 2011 roku, kiedy to zajęli się nim złodzieje – zalali oni część obiektu usiłując ukraść kaloryfery i krany, później rozkradziona została jeszcze instalacja elektryczna i wszystkie elementy nadające się na złom.

We wrześniu 2012 roku mysłowiccy radni postanowili wreszcie budynek sprzedać. Pod warunkiem, że nowy właściciel zaadaptuje go na przestrzeń kulturalno – rozrywkową, z której będą mogli korzystać mysłowiczanie z Wesołej.

Czekając do maja na dalszy rozwój wypadków pozostaje mieć nadzieję, że ktoś obudzi w tym miejscu jego niewykorzystany od lat potencjał.

Komentarze