41. Cross Mysłowicki zakończony

23 lutego, pomimo zimna  i śniegu, biegacze z całego Śląska przybyli do Mysłowic, by wziąć udział w Mysłowickim Crossie. Zawody rozgrywane w ramach Mistrzostw Śląska przyciągnęły sporą liczbę wielbicieli biegów przełajowych.

Tradycja Crossu sięga lat 70. W roku 1973 dzięki współpracy Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, sympatyków atletyki oraz nieistniejącej już redakcji „Wieczoru” powołano do życia Cross „Wieczoru”. Do roku 1980 Cross odbywał się na terenach Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Generała Jerzego Ziętka w Chorzowie. Na kolejne 20 lat zawody zostały przeniesione na tereny kąpieliska „Słupna” w Mysłowicach. Od 2001 r. Cross gości na mysłowickiej Promenadzie. Warto wspomnieć, że w zawodach brał udział Bronisław Malinowski, mistrz i wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny mistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami.

W tegorocznym Crossie widzowie mogli oglądać biegaczy w 5 kategoriach. W organizacji zawodów udział brał MOSiR oraz Urząd Miasta Mysłowice. Dyrektorem był Józef Szendera.

Zawodnicy musieli pokonać pętlę o długości 1000 m wokół stadionu przy ul. Promenada. By liczyć na jakąkolwiek nagrodę rzeczową (dyplomy, okolicznościowe koszulki) biegacze musieli zająć minimum 6 miejsce.

Już pierwszy bieg przyniósł radość mieszkańcom Mysłowic – Milena Pyka, reprezentująca barwy MOSiRu Mysłowice, przybiegła na metę jako trzecia w biegu na 1000 m dziewczyn. Zdobyła tym samym tytuł Najlepszej Mysłowiczanki i została nagrodzona pucharem. Prócz tego Milena uzyskała tytuł wicemistrzyni Śląska w swojej kategorii wiekowej, gdyż będąca przed nią Daria Baranowska reprezentowała barwy klubu MUKS Nysa, więc województwa opolskiego.

Emocji nie brakowało w kolejnych biegach. W biegu chłopców na 1000 m zwyciężył Mateusz Jaromin z KS Sprint Bielsko Biała, wyprzedzając dwóch zawodników LUKS Zabrze – Jakubów Łaszczaka i Pająka.

W biegu młodziczek po raz drugi z rzędu zwyciężyła Adrianna Czapla z MKSu Sosnowiec.

Tytuł dla Najlepszego Mysłowiczanina przypadł Damianowi Kowalikowi, który w biegu juniorów na 4000 m uzyskał 10 miejsce. Zwycięzcą tej kategorii okazał się Szymon Topolnicki (MKS MOS Katowice). Także w biegu juniorek świetnie spisała się zawodniczka MOSiRu Mysłowice. Katarzyna Rosikoń zajęła w tej kategorii 6 miejsce.

Puchar Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, którym nagrodzono najlepszych mysłowiczan został ufundowany przez Prezes Klubu, Alicję Langer.

Najwięcej emocji przyniosły biegi seniorów. W kategorii kobiet zwyciężyła Monika Hałąsa (UKS Olimpia Zabrze), wyprzedzając Karolinę Pilarską (WKB Meta Lubliniec) i Ewę Kosińską (CKS Budowlani Częstochowa). Wśród mężczyzn najlepszy był Bartłomiej Przedwojewski (WKS Śląsk Wrocław), drugie miejsce zajął Daniel Woch (CKS Budowlani Częstochowa), a trzecie Paweł Szostak (AZS AWF Katowice). Mistrzostwo Śląska mężczyzn w kategorii seniorów wywalczył Woch.

Komentatorem zawodów był Wiesław Ziarko z MOSiRu, młodszym biegaczom nagrody wręczał Jacek Markowski ze Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki, natomiast seniorów odznaczał zastępca prezydenta, Grzegorz Brzoska.

Wielu zawodników nie wytrzymało trudów mysłowickiej trasy. Duża część nie mogła złapać oddechu po zakończonych zmaganiach, kilkoma musiała zająć się służba sanitarna. Znaleźli się też tacy, którzy nie ukończyli biegu.

Ci, którzy zajęli dalsze miejsca muszą poczekać na poprawę wyników do przyszłorocznego, 42. Crossu Mysłowickiego.

Wyniki:

Kategoria I – dzieci (roczniki urodzenia 2000 i młodsze)