Ślōnskŏ Ferajna uczciła Tragedię Górnośląską

 

Jak co roku Ślōnskŏ Ferajna aktywnie uczestniczyła w obchodach Tragedii Górnośląskiej 1945 roku.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się 20 stycznia, od mszy św za ofiary Tragedii Górnośląskiej w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach. Przed mszą historyk Tomasz Wrona przybliżył zgromadzonym sytuację na Górnym Śląsku po wkroczeniu Armii Czerwonej.

24 stycznia odbyła się konferencja „Obozy pracy przymusowej na Górnym Śląsku po 1945 r”, na której pracownicy IPN, Sebastian Rosenbaum i dr Adam Dziurok oraz prokurator Dariusz Psiuk przybliżyli realia obozów na Górnym Śląsku, skupiając się zwłaszcza na Mysłowicach, Świętochłowicach oraz Toszku. Sala Muzeum Miasta Mysłowice wypełniona była po brzegi. Nie zabrakło tam przedstawicieli Ruchu Autonomii Śląska oraz Ślōnskiej Ferajny, którzy po konferencji zasypali ekspertów pytaniami na temat represji w Mysłowicach oraz o osobę Samuela Morela, komendanta obozu w Świętochłowicach, który w latach 90 uciekł do Izraela, gdzie otrzymał obywatelstwo i przez to nie mógł zostać postawiony przed polskim sądem. Poruszenie wywołał fakt, że aż do swojej śmierci w 2007 roku Morel otrzymywał polską emeryturę w wysokości 5 tys. zł.

W ten sam dzień w Muzeum Miasta w Siemianowicach Śląskich odbyła się wystawa, zorganizowana przez dr Kornelię Banaś i dr Adama Dziuroka „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945“. Wystawę poprzedził wykład dr Banaś oraz projekcja filmu pt.: „Przemilczana tragedia“. Ekspozycja, dzięki staraniom Ślōnskiej Ferajny, będzie do obejrzenia w Siemianowicach do 28 lutego. Natomiast w dniach 1-31 marca będzie można ją obejrzeć w Godowie.

Podczas tegorocznych mysłowickich obchodów nie zabrakło uroczystości w miejscu wyjątkowym. 26 stycznia prezydent Edward Lasok, wiceprezydent Grzegorz Brzoska, przewodniczący rady miasta Grzegorz Łukaszek oraz radni Teresa Bialucha i Tomasz Wrona wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem ofiar obozu pracy działającego w latach  1945-49 na mysłowickiej Promenadzie. Nie zabrakło również przedstawicieli regionalnych organizacji, takich, jak Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców Woj. Śląskiego, Ruchu Autonomii Śląska oraz Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Modlitwę w intencji ofiar odmówili duchowni z parafii p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i z parafii augsbursko-ewangelickiej. Natomiast historię obozu przytoczył dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice, Adam Plackowski.

Komentarze